Petunie potrzebują teraz twojego wsparcia. Zrób tak, a wiosną obsypią się kwiatami
Lepiej zapomnij zadbać o petunie w styczniu, jeśli wiosną chcesz mieć piękne kwiaty na balkonie. Najbliższe tygodnie to najlepszy czas na wykonanie jednego zabiegu, którego pod żadnym pozorem nie możesz pominąć, jeśli chcesz zachwycać się ich urodą. Dzięki niemu twoja balustrada przez cały sezon będzie przypominać rajski ogród.
Petunie to urokliwe jednoroczne rośliny z Ameryki Południowej, które zyskały dużą popularność w Polsce. Wyróżnia je je długi okres wegetacji, a wiosną zachwycają różnorodnością kolorów i obfitym kwitnieniem.
Kojarzą się z cieplejszymi miesiącami, kiedy to zdobią balkony, tarasy i rabaty w ogrodzie. Aby jednak za kilka miesięcy obsypały się bujnie kwiatami, jeszcze zimą potrzebują twojej uwagi. Jeśli posadzisz je na przełomie stycznia i lutego i odpowiednio o nie zadbasz, w sezonie na pewno będą oszałamiać urodą.
Może cię zainteresować: Mandarynki w doniczce będą "wielkie jak arbuzy". Wystarczy pestka, by je wyhodować
Petunie powinieneś posadzić jeszcze w styczniu (najpóźniej w lutym), jeśli chcesz cieszyć się kwiatami w okresie wiosenno-letnim. Rośliny będą mieć wówczas czas, aby rozwinąć się zdrowo, nim zrobi się ciepło. Gatunek ten potrzebuje dużo czas, aby w pełni dojrzeć.
Od momentu posadzenia do pojawienia się pierwszych kwiatów może minąć nawet 12-14 tygodni. Zatem im wcześniej je wysiejesz, tym lepiej je przygotujesz do wystawiania na zewnątrz w maju, (kiedy minie ryzyko przymrozków).
Znajomość terminu sadzenia petunii to dopiero początek. Musisz jeszcze wysiać nasiona odpowiednią techniką do wilgotnej torfowej ziemi. Pewnym ruchem wciśnij je w podłoże, zachowując odstępy między kwiatami.
Później przykryj doniczkę folią, aby zapewnić roślinie ciepło i wstaw do pomieszczenia z temperaturą oscylującą w granicach 20-22 stopni Celsjusza. Gdy minie półtora tygodnia, nasiona powinny zacząć kiełkować. Wówczas możesz pozbyć się okrycia i przenieść siewki w jasne miejsce (nie bezpośrednio nasłonecznione i osłonięte od wiatru).
Kiedy petunie będą mieć około 3 cm wysokości, możesz je przesadzić do większych doniczek wypełnionych ziemią do roślin kwitnących. W maju petunie możesz postawić na balkonie.
Czytaj również: Tak zadbaj o piwonię zimą. Na wiosnę nie zliczysz kwiatów
Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji petunii po ich posadzeniu jest regularne podlewanie umiarkowaną ilością wody o poranku lub wieczorem. Pamiętaj, że gleba wokół roślin powinna być cały czas lekko wilgotna i mieć lekko kwaśne pH. Nie może być jednak przesiąknięta wodą, bo to stwarza ryzyko chorób i gnicia sadzonek.
Nawożenie petunii również jest wskazane, ponieważ odżywki (sklepowe i domowe) wzmacniają rośliny i pobudzają je do wypuszczania bujnych kwiatów. Możesz wykorzystać np. nawóz z bananów albo sięgnąć po inne produkty z dużą zawartością potasu i fosforu.
Zobacz też:
Twoja zielistka nie kwitnie? Sprawdź, który z tych błędów popełniasz
Posmaruj tym drzewka owocowe. Nie zachorują, a szkodniki nawet do nich nie podejdą
Tak zrobisz tani i skuteczny nawóz do paprotki. Wypuści masę nowych liści