Reklama
Reklama

Oprysk z mleka na pomidory – dzięki nim pozbędziesz się szkodników

Roztwór z mleka i wody był niegdyś często wykorzystywany do pielęgnacji pomidorów. Teraz, na fali ekologicznych rozwiązań, znów powraca do łask. Ogrodnicy chętnie stosują oprysk mleka na pomidory nie tylko ze względu na ochronę środowiska, ale także skuteczność mieszanki w przeciwdziałaniu chorobom grzybowym i wirusowym.

Stosowanie chemicznych środków pielęgnacyjnych to coś, czego chce uniknąć każdy hodowca. Dlatego podczas uprawy warzyw jadalnych, na przykład pomidorów, często szuka się ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest oprysk z mleka.

Stosowanie oprysku z mleka na pomidory, umożliwia usunięcie zagrożenia, które stwarzają grzyby, wywołujące rozmaite choroby rośliny. Oprysk z mleka jest szczególnie wydatną pomocą w prewencji groźnej infekcji, na którą są narażone pomidory – zarazy ziemniaczanej pojawiającej się w czerwcu i lipcu. Jak zrobić oprysk z mleka na pomidory?

Oprysk z mleka na pomidory: jak go zrobić krok po kroku?

Do wykonania oprysku na pomidory należy przygotować mleko 3,2% UHT, a także wodę niezbędną do rozcieńczenia. Jeśli hodowca ma możliwość, to powinien użyć mleka prosto od krowy (o jak najmniejszej zawartości tłuszczu), usuwając wcześniej śmietankę zbierającą się niekiedy na powierzchni płynu. Następnie można przejść do wykonania mikstury.

Mleko do oprysku powinno być rozcieńczone z wodą w proporcji 1:5, czyli jedna część mleka na pięć części wody. Zachowując te proporcje, trzeba dokładnie wymieszać oba składniki, a następnie przelać preparat do butelki z atomizerem. Żeby substancja dokładniej przylgnęła do rośliny, można dodać do niej odrobinę mydła potasowego, czyli popularnego szarego mydła.

Oprysk z mleka na pomidory: jak stosować środek pielęgnacyjny?

Biorąc w dłoń butelkę z atomizerem z opryskiem z mleka w środku, należy naprowadzić dozownik na każdą część rośliny, nie omijając przy tym przyrostów. Liście trzeba opryskać zarówno od dołu, jak i od góry. 

Kluczem do wykorzystania właściwości oprysku z mleka na pomidory, jest regularne stosowanie preparatu. Dobrze wiedzieć, że mikstura może być używana na warzywach hodowanych w:

  • gruncie,
  • inspektach,
  • tunelach foliowych.

Oprysk z mleka na pomidory: zasady stosowania preparatu

Jednak zanim oprysk z mleka zostanie naniesiony na pomidory, ogrodnik powinien zwrócić uwagę na panujące na zewnątrz warunki. Zabieg pielęgnacyjny na warzywach najlepiej przeprowadzić wieczorem albo rano. 

W kontekście pomidorów hodowanych w gruncie bezpiecznym rozwiązaniem będzie stosowanie oprysku z mleka podczas bezdeszczowej pogody oraz przez następne 2-3 dni bez deszczu. Trzeba też unikać nadmiernego nasłonecznienia, a także wysokiej temperatury. Jeśli hodowca nie zwróci na to uwagi, prawdopodobnie dojdzie do poparzenia liści.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | domowe sposoby