Reklama
Reklama

Ogród marnieje w czasie upału? Działkowcy podpowiadają, jak nawadniać rośliny w lecie

Upalne dni to nie lada wyzwanie dla naszego ogrodu. Długi okres bez deszczu i wysokie temperatury mogą doprowadzić do gorszej kondycji roślin. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą nam zapobiec takiej sytuacji i sprawią, że nasze okazy przetrwają nawet najwyższe temperatury. Podpowiadamy, jak dbać o ogród podczas upałów.

Słoneczna i sucha pogoda to zmora dla większości naszych roślin w ogrodzie. Wobec tego trzeba odpowiednio je pielęgnować, aby miały szansę przetrwać upalne dni. Wystarczy kilka prostych zabiegów, które wykonywane prawidłowo, uratują nasze okazy. Sprawdź, jak dbać o ogród podczas upałów.

Zapobiegnij zniszczeniom jeszcze przed latem. Jak to zrobić?

Jeżeli nasza działka czy ogród jest silnie nasłoneczniony, a w dodatku gleba jest przepuszczalna oraz lekka, to powinniśmy zapobiec zniszczeniom spowodowanym przez upał znacznie wcześniej, niż dopiero, gdy przyjdzie lato.

W tym przypadku musimy po prostu posadzić odporne gatunki roślin, który niestraszna uboga gleba czy niedostatek wody. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie kłopotu, a dodatkowo pielęgnacja ogrodu będzie mniej pracochłonna, a także stanie się łatwiejsza.

Roślinami, które świetnie radzą sobie z susza jest między innymi lawenda, rozmaryn, macierzanka, nagietek, rokitnik, świerk kłujący, brzozy, berberysy, aksamitki, róże pomarszczone i okrywowe, smagliczka czy jałowce lilaki. Te gatunki będą więc idealnym wyborem jeżeli nasza posesja jest mocno nasłoneczniona.

Ten zabieg jest kluczowy w czasie upałów - jak go prawidłowo wykonywać?

Oczywiście podczas gorących dni najważniejsze jest podlewanie roślin. Jednak, aby przynosiło one korzyści, a nie szkody, musimy je odpowiednio przeprowadzać. Wobec tego latem rośliny podlewamy wcześnie rano lub wieczorem.

Zasilanie ich wodą w trakcie upalnego dnia lub w samo południe może doprowadzić do poparzenia naszego okazu. Natomiast, gdy podlewamy nasze rośliny, używając do tego automatycznego systemu nawadniającego, najlepiej będzie, jeśli ustawimy go na działanie w nocy lub nad ranem.

Starajmy się także podlewać rośliny letnią wodą. Dzięki temu unikną one szoku termicznego. Zasada ta, dotyczy także trawników. Nie zapominajmy również o okazach rosnących w doniczkach, które w trakcie upałów bardzo szybko się przesuszają i potrzebują podlewania nawet dwa razy dziennie.

Możemy dodatkowo przestawić je w bardziej zacienione miejsce, aby nie były narażone na ciągłe promienie słoneczne. Szczególnie jeśli doniczki są w kolorze czarnym, który sprawia, że bardzo szybko się nagrzewają.

Czytaj również: Wystarczą dwa tanie składniki, by uratować pomidory. Wydasz zaledwie kilka złotych

Ochroń rośliny przed suszą - co warto zrobić?

Jeżeli chcemy uchronić glebę pod roślinami przed utratą wilgoci, to warto wykonać ściółkowanie. Zadziała ono jak izolator i zapobiegnie parowaniu wody. Najczęściej rośliny ściółkowane są zaraz po posadzeniu, jednak podczas upałów powinniśmy sprawdzać, czy nie ma potrzeby dosypania większej ilości materiału ściółkującego.

Najlepsza będzie około 4-centymetrowa warstwa kory sosnowej albo trocin. Podczas bardzo ciepłych dni pamiętajmy także o tym, by nie ciąć roślin. Zostawmy ten zabieg na chłodniejsze i pochmurne dni. W przeciwnym razie nasze okazy mogą ulec poparzeniu lub zaczną zasychać.

Jak dbać o trawnik podczas upałów?

W gorące dni nie powinniśmy kosić naszych trawników zbyt krótko, ponieważ naraża to źdźbła na wysychanie. Podczas upałów najlepiej sprawdzi się wysokość koszenia wyższa o 2-3 cm niż zwykle.

Oczywiście unikajmy koszenia trawnika w momencie, gdy słońce jest najsilniejsze, czyli w południe. Nie zapominajmy również o wspomnianym wcześniej codziennym nawadnianiu murawy. Musi być ono obfite na tyle, by woda przesiąkała na głębokość około 15 cm.

Zobacz też:

Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami

Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami

Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | pielęgnacja roślin | działka