Reklama
Reklama

Odstrasza komary lepiej niż lawenda i komarzyca. Posadź w ogrodzie, na balkonie lub parapecie

Wcale nie musisz używać chemicznych środków, żeby odstraszyć komary. Wystarczy, że posadzisz pewne rośliny, które zniechęcają te owady do odwiedzenia naszej posesji. Tym razem bierzemy pod lupę nie lawendę czy komarzycę, a pelargonię "Citronella" o pięknym wyglądzie i cudownym, cytrynowym zapachu.

Każdy ogrodnik wie, że lawenda i komarzyca odstraszają komary. Mało kto jednak słyszał o pelargonii "Citronella" o takim samym działaniu. Sprawdź najważniejsze informacje o tej roślinie, a być może zagości w twoim ogródku, na balkonie albo nawet na parapecie. 

Pelargonia "Citronella" - co to za roślina?

Pelargonia "Citronella" jest specjalną odmianą mieszańcową pelargonii, a w sklepach ogrodniczych nadaje jej się różne nazwy, co często wprowadza w błąd. Może być pelargonią cytrynową, zapachową, pelargonią odstraszającą komary lub nawet cytrynową komarzycą, mimo że nie ma nic wspólnego z tym krzewem. 

Ta roślina jest łudząco podobna do pelargonii kędzierzawej - rośnie do 70 cm, jednak ma większe, bardziej postrzępione liście o charakterystycznej, cytrynowej woni. Czasem może wytworzyć jasnoróżowe kwiaty.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak pobudzić petunie do kwitnienia? Wystarczy prosty zabieg

Pelargonia "Citronnela" na odstraszenie komarów

Jak wspomniano, pelargonia "Citronella" słynie z cytrynowego zapachu - roztacza się wokół, zwłaszcza po dotknięciu jej liści. To właśnie on skutecznie odstrasza komary i ogranicza ich obecność na naszej posesji. 

Warto więc posadzić ten okaz w pobliżu miejsc, gdzie zauważamy wzmożoną aktywność tych owadów. Możemy też umieścić go w skrzyniach i w donicach, które wieszamy na tarasie czy balkonie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić tę roślinę na parapecie.

Jeśli chcemy przepędzić komary, to wówczas należy poruszać lub potrzeć liście tej pelargonii, aby zapach był jeszcze intensywniejszy. Tylko wtedy zniechęcimy owady do odwiedzenia naszego ogrodu, tarasu czy balkonu. 

Jak uprawiać pelargonię "Citronella"? Najważniejsze zasady

Pelargonię "Citronella" sadzimy na słonecznym i ciepłym stanowisku, które jest osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być luźne, bogate i dobrze odwodnione. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. 

W związku z tym ta roślina wymaga umiarkowanego podlewania. Nawadniamy ją dopiero wtedy, gdy gleba przeschnie. Możemy natomiast stosować nawozy organiczne albo mineralne. 

Polecamy usuwanie martwych liści oraz przycinanie jej wierzchołków. W ten sposób pobudzimy okaz do bujniejszego wzrostu. 

Pelargonia "Citronella" przetrwa do kolejnego sezonu, jeśli będziemy zimować ją w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Z kolei nasiona możemy wysiewać od marca do lipca, a rozmnażanie możliwe jest również przez podział dojrzałych roślin. 

Jak widać, ten okaz sprawdzi się w miejscach, gdzie dokuczają komary. Dodatkowo pięknie ozdobi naszą przestrzeń i zrelaksuje nas przyjemnym zapachem. Poza tym jego uprawa nie sprawi problemów nawet początkującym ogrodnikom. 

Zobacz też:

Wiatr połamał rośliny w ogrodzie? Posmaruj je tym, by naprawić szkody

W lipcu koniecznie podlej tym paprykę. Krzewy odżyją, a plony się podwoją

Te rośliny doniczkowe wybaczą każdą gafę. Są idealne dla zapominalskich i początkujących

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | kwiaty balkonowe