Nowa królowa parapetów zastąpi monsterę? Kwiaciarka zdradza, jak o nią dbać
Lubisz monstery? Poszukujesz kolejnej, efektownej rośliny doniczkowej? Nową królową twojego domu może zostać syngonium o niezwykle dekoracyjnych, sercowatych liściach. Poza tym ma mniejsze wymagania niż monstera. Jeśli chcesz mieć tropikalny okaz, łatwy w uprawie, to syngonium będzie strzałem w dziesiątkę.
Monstera to zjawiskowa roślina doniczkowa, jednak cechuje ją wolny wzrost. Bywa też tak, że przez długi czas nie wypuszcza nowych liści, a nawet obumiera, gdy choć przez moment o niej zapominamy. Właśnie dlatego spróbujmy zastąpić ten okaz syngonium. Sprawdź najważniejsze informacje o nim, a być może już niedługo zagości w twoim domu.
Syngonium, nazywane również zroślichą, to pnącze, które rośnie naturalnie w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Północnej. W naszym klimacie jest traktowane jak roślina doniczkowa. Wyróżnia się na tle innych okazów sercowatymi, nieco strzałkowymi liśćmi. W zależności od odmiany może mieć zieloną, kremową, żółtą, a nawet różową barwę.
Zroślicha cechuje się również długą, pnącą lub płożącą się łodygą. Bardzo ciekawe jest to, że roślina wypuszcza z bocznych pąków pędy główne w momencie, gdy przestanie rosnąć i pojawią się u niej nowe kwiatostany.
Ta roślina ma wiele gatunków i odmian, jednak najczęściej uprawia się kilka rodzajów. Najpopularniejsze jest syngonium stopowcowe. Zaliczamy do niego:
- Syngonium White Butterfly - ma jasnozielone liście o ciemniejszych krawędziach. Miejscami możemy zauważyć białą barwę;
- Syngonium Arrow - w domu może urosnąć nawet do 1 m. Jego liście są zielone i mają białe unerwienia;
- Syngnonium Neon Robusta - cechują go lekko różowe liście;
- Syngonium Pixie - jego liście są małe, zielone i mają kremowe przebarwienie w środku;
- Syngonium Albo Variegata - ma strzałkowate, biało-zielone liście z pstrym przebarwieniem;
- Syngonium Maria - jego liście występują w różnych wariantach kolorystycznych - od ciemnej zieleni do żywej zieleni.
Syngonium jest idealną rośliną doniczkową dla początkujących. Poradzą sobie z nim nawet osoby, które nie mają "ręki" do kwiatów. Jak zatem dbać o ten okaz?
- Stanowisko
Syngonium najlepiej postawić w półcieniu. Bezpośrednio padające promienie słoneczne mogłyby poparzyć jego delikatne liście. Poza tym ta roślina lubi wilgotne powietrze, dlatego może stać się ozdobą łazienki.
- Podłoże
Ten okaz powinien mieć żyzną ziemię o kwaśnym odczynie pH. Powinna też być przepuszczalna, dlatego zaleca się zrobienie drenażu np. z keramzytu i perlitu. Warto też dodać do gleby kompost albo torf. Wówczas nie będziemy musieli nawozić rośliny.
- Podlewanie
Syngonium podlewamy dość często, lecz małą ilością miękkiej wody. Warto kupić dla niego specjalne dozowniki do wody np. ozdobne kule. Dzięki nim nie musimy pamiętać o nawadnianiu.
Zobacz też:
Idą przymrozki? Tak uratujesz rośliny ogrodowe
Przegapiłeś termin sadzenia szafirków? Możesz zrobić to teraz, ale jest warunek
Zamiast wylewać, wlej do doniczki z kaktusem. Zdziwisz się, jak pięknie może kwitnąć