Reklama
Reklama

Nie wiesz, czego potrzebują ogórki w twoim ogrodzie? Spójrz na ich kształt

Nie ma nic lepszego niż ogórki z własnego ogródka, które kładziemy na kanapkę, dodajemy do mizerii lub robimy z nich przetwory. Uprawiając te warzywa, stosujemy najważniejsze zasady pielęgnacyjne, jednak mało kto zastanawia się nad ich kształtem. Dzięki niemu możemy sprawdzić, czego brakuje naszym ogórkom.

Dlaczego ogórki w ogródku mają różne kształty? Wiele osób uważa, że ma to związek z ich urokiem, jednak prawda jest zupełnie inna. Dany kształt warzywa może świadczyć o niedoborach składników odżywczych lub zbyt małej ilości wody. Sprawdź, w jakiej kondycji są twoje rośliny. 

Róże kształty ogórków - co zrobić, żeby nie były zdeformowane?

Ogórki wymagają monitorowania, również pod względem kształtu. Jeśli odbiega on od norm, to powinniśmy przystąpić do działania, aby zapobiec deformacjom. Jakie zatem kształty mają ogórki? Co oznaczają?

  • Kształt haczyka

Ogórki są wąskie i tworzą haczyk, jeśli nie mają wystarczającej ilości wody. Wtedy zaczynają pobierać ją od innych owoców. 

  • Kształt zwężony z suchym końcem

Taki kształt ogórków świadczy o braku azotu. Żeby uniknąć deformacji, należy zasilić roślinę kiszonym czosnkiem lub kiszonymi liśćmi, które umieszcza się w gnojówce ziołowo-warzywnej. 

  • Kształt gruszki

Jeśli warzywa przyjmują kształt gruszki, ale też zwijają się brzegi ich liści, to wtedy mamy do czynienia z brakiem potasu

  • Kształt "talii osy"

Kształt ogórków przypomina "talię osy" wtedy, gdy podlewamy je zimną wodą, która ma negatywny wpływ na uprawy. Musimy zacząć używać wody o temperaturze pokojowej. 

Jak dodatkowo wzmocnić ogórki? Przepis na oprysk i nawóz z drożdży

Do ogórków warto używać oprysku z drożdży. Dzięki temu dostarczamy im ważnych składników odżywczych, które wspomagają prawidłowy rozwój roślin. Oprócz tego odstraszymy od nich szkodniki i wzmacniamy przed chorobami grzybowymi. Jak zatem zrobić taki naturalny, drożdżowy oprysk?

Wystarczy wymieszać drożdże z wodą w proporcji 1:10. Tak przygotowanym płynem spryskujemy krzaczki ogórków. 

Możemy też wykorzystać ten płyn jako nawóz. Wtedy podlewamy wodą z drożdży podłoże roślin. Ogórki ulegną wzmocnieniu, a ich system korzeniowy będzie odpowiednio rozbudowany. 

Zobacz też:

Te ogórki możesz uprawiać na parapecie. Dadzą plony nawet w zimie

Nie wyrzucaj chryzantem po Wszystkich Świętych. Możesz dać im drugie życie

Monstera może mieć dwukolorowe liście. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | warzywniak