Reklama
Reklama

Nie wiesz, co dolega twoim kwiatom? Zastosuj tę odżywkę, a odżyją w mgnieniu oka

Rośliny doniczkowe stanowią efektowny element dekoracyjny, pasujący zarówno do mieszkań, jak i przestrzeni biurowej czy komercyjnej. Co więcej, mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Zdarza się jednak, że nawet drobne błędy w pielęgnacji negatywnie wpływają na kondycję roślin. Wtedy warto zastosować tanią, domową odżywkę, która zawsze stawia je "na nogi".

  • Zdarza się, że piękne rośliny doniczkowe marnieją w oczach z dnia na dzień, a my nie znamy przyczyny tego stanu rzeczy. Czasem winne może być nieprawidłowe podlewanie, innym razem ekspozycja na słońce czy zbyt suche powietrze. 
  • Zanim jednak odkryjemy przyczynę osłabienia rośliny, możemy zaaplikować jej domową odżywkę, która szybko przywróci jej siły.
  • Odżywkę tę można stosować do większości roślin doniczkowych, takich jak skrzydłokwiaty, storczyki, fiołki czy pelargonie. 

Domowa odżywka do kwiatów z czosnku

Aby przygotować naturalną, skuteczną i do tego niezwykle tanią odżywkę do roślin, wystarczy zaopatrzyć się w opakowanie suszonego czosnku. Jest to popularna przyprawa, którą prawdopodobnie znajdziemy w każdej szafce kuchennej. Jeśli jednak akurat jej nie posiadasz, musisz się liczyć z wydatkiem w wysokości ok. 2 zł. 

Nawóz można stosować na klika sposobów - jeśli nie mamy czasu na rozrobienie czosnku z wodą, możemy po prostu wsypać łyżeczkę przyprawy do doniczki z rośliną. Różnicę będzie można zauważyć już po kilku dniach od zastosowania - roślina wyraźnie odżyje, mogą się na niej pojawić nowe liście lub kwiaty. 

Inny sposobem jest stworzenie roztworu czosnku i wody do podlewania roślin doniczkowych. Należy zachować odpowiednie proporcje - 1 łyżeczka suszonego czosnku na 1 litr wody. Tak stworzoną odżywką można podlewać kwiaty raz w tygodniu, w celu wzmocnienia ich. 

 

Oprysk z czosnku na szkodniki

Jeśli podejrzewamy, że roślina została zaatakowana przez szkodniki, możemy zastosować szybki oprysk. W tym przypadku lepiej sprawdzi się świeży czosnek. Należy przygotować wywar - do 1 litra wody wrzucić ok. 1-2 rozdrobnione ząbki czosnku, zaparzyć, a następnie zostawić do ostygnięcia. Następnie przelać do butelki z atomizerem i spryskiwać zainfekowane rośliny. 

Oprysk można również stosować raz w miesiącu profilaktycznie. 

Zobacz też:

Chcesz, by hortensje zmieniły kolor na niebieski? Rozwiązanie znajdziesz za kilka złotych w każdej aptece

Uprawiasz cukinię na balkonie? Ten błąd sprawia, że warzywa nie rosną

Monstera płacze? Krople na liściach to ważna wskazówka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin