Reklama
Reklama

Nazywają je kwiatami miłości i bogactwa. Są łatwe w uprawie i obłędnie pachną

Jeśli wychowywałeś się w PRL-u, na pewno pamiętasz kwiaty miłości i bogactwa w odcieniach bieli, różu i karminu, które zdobiły wówczas balkony i ogródki. Zachwycały eleganckim wyglądem i intensywnym zapachem, dzięki którym do dziś cieszą się popularnością. To piwonie chińskie, które są łatwe w uprawie, więc i dziś warto zasadzić je na działce.

Piwonia chińska (często określana także jako paeonia i róża bez kolców) była jednym z najpopularniejszych roślin PRL-u. Można ją było wtedy podziwiać w co drugim polskim ogrodzie i do dziś jest popularna, choć już nie tak bardzo. 

Jeśli szukasz łatwych w uprawie kwiatów o cudownym zapachu, posadź ją na swoich rabatach. Mają walory wizualne, są eleganckie, wydzielają cudowny aromat, a do tego mają także ciekawą symbolikę. Nasze babcie wierzyły, że piwonie chińskie to kwiaty miłości, które przyciągają powodzenie i szczęście w sferze uczuciowej.

Może cię zainteresować: Zamiast do sałatki, wlej trochę do pnia drzewa. Pozbędziesz się go bez koparki

Jak wygląda piwonia chińska? To jeden z najpiękniejszych kwiatów

Piwonie chińskie mogą występować w odcieniach różu, karminu, bieli, purpury czy kremowym. Mają pojedyncze pełne lub półpełne dekoracyjne kwiaty, niezwykle duże - do 15 cm średnicy i pachnące jak tajemniczy ogród. Wiele odmian kwitnie teraz - na przełomie maja i czerwca, choć niektóre mogą zdobić ogród jeszcze w lipcu.

Te urocze byliny te mają lekko rozłożysty pokrój. Rozrastają się lekko na boki, a ich pędy są wzniesione, dorastają zazwyczaj do 60-100 cm wysokości. Ich liście są błyszczące, lekko powycinanie, pierzastosieczne i ciemnozielone. 

Jak uprawiać piwonię chińską? Cieszy oczy latami i jest banalna w uprawie

Piwonia chińska jest długowieczna, ponieważ może rosnąć nawet dwie dekady. Cieszy więc oczy swoimi bujnymi kwiatami przez długie lata i jest banalna w uprawie. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad, na czele z tym, że powinieneś zapewnić jej słoneczne albo półcieniste stanowisko. 

Koniecznie musi być ono osłonięte od wiatru. Pamiętaj także o żyznej, próchniczej ziemi, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Róża bez kolców preferuje glebę umiarkowanie wilgotną. Najlepiej zasadź ją w w okresie od sierpnia do połowy września. Dobrze przemyśl lokalizację rośliny, gdyż ta nie przepada za przesadzaniem.

Czytaj również: Nie wyrzucaj ich z ogrodu. Wyjedzą mszyce, ani się obejrzysz

Jaka jest symbolika piwonii chińskiej? Te kwiaty przyciągają miłość i bogactwo

Niektórzy wierzą, że piwonie chińskie przyciągają bogactwo i powodzenie w sferze uczuciowej. Nie bez powodu nazywa się je przecież kwiatami miłości. Kwiaty te w Azji uznawane są także za symbol dobrobytu, szczęścia oraz szacunku, ponieważ przez długi czas jedynie wysoko urodzeni ludzie ozdabiali nimi swoje ogrody.

Zobacz też:

Masz balkon skierowany na południe? Ta roślina uwielbia mocne nasłonecznienie

Liście borówki amerykańskiej zżółkły? Ogrodnik wyjaśnia przyczynę

Dzięki temu pomidory dojrzeją szybciej. Zbierzesz plony wcześniej, niż sąsiedzi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | działka | uprawa roślin | pielęgnacja roślin | krzewy