Nazywają go rośliną miłości. Sprawdź, dlaczego nie chce kwitnąć
Z pewnością roślinę miłości znajdziesz w większości domów. Mowa oczywiście o anturium, które uwielbiane jest za swoje ciemnozielone liście oraz efektowne, czerwone kwiaty. Niestety pomimo starannej pielęgnacji czasami nie chce kwitnąć. Jaki może być tego powód? Okazuje się, że wpływ na to ma kilka czynników. Dowiedz się więcej na ten temat i poznaj sposoby na pobudzenie anturium do wzrostu.
Anturium to efektowna roślina doniczkowa, która chętnie wybierana jest na podarunek, gdyż prezentuje się niezwykle okazale. A wszystko to przez imponujący kwiatostan, który zazwyczaj jest koloru czerwonego, lecz może również przybierać białą czy różową barwę.
Okazałe kwiaty to zdecydowanie największy atut tej rośliny, który doskonale komponuje się z ciemnozielonymi liśćmi w kształcie serca. Najczęściej anturium można kupić, gdy już kwitnie. Po przekwitnięciu zdarza się jednak, że nie chce ponownie tworzyć nowych kwiatów. Dobrze więc wtedy wiedzieć, jakie mogą być tego przyczyny oraz jak kompleksowo zadbać o roślinę.
Anturium to roślina doniczkowa, która zazwyczaj kwitnie od wiosny do początku jesieni. Jej kwiaty charakteryzują się okazałym wyglądem, a także trwałością, gdyż pojedynczy kwiatostan może utrzymywać się na roślinie nawet przez dwa miesiące. Ten gatunek zaliczany jest więc do typowo dekoracyjnych i jest uwielbiany przez większość miłośników roślin doniczkowych.
Niestety czasami zdarza się, że anturium po przekwitnięciu, nie chce ponownie zakwitnąć, przez co traci swój niepowtarzalny urok. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być nieprzejście przez roślinę okresu spoczynku zimowego, czyli utrzymania rośliny w temperaturze 16-18 st. C.
Ponadto przyczyną braku kwitnienia może być złe podlewanie. To powszechny błąd, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Między innymi anturium źle znosi podlewanie zimną, chlorowaną i twardą wodą. To może w rezultacie przynieść osłabienie i brak kwitnienia. Może za to również odpowiadać nieprawidłowe nawożenie, które kryje się pod dostarczaniem nadmiaru azotu przy jednoczesnym niedobrze potasu.
Warto również zwrócić uwagę na stanowisko anturium, gdyż to również może wpływać na kondycję rośliny, w tym na kwitnienie. Pełne Słońce przyczynia się do poparzenia rośliny, zaś zbyt ciemne miejsca sprawiają, że przestaje kwitnąć, gdyż nie może związać pąków kwiatowych.
Zobacz także: Grubosz wymaga podcinania. Sprawdź, jak zrobić to właściwie
To, że anturium przestało kwitnąć, nie oznacza już braku kwitnienia na zawsze. Wystarczy odpowiednio zatroszczyć się o roślinę, a ponownie wystrzeli pięknymi kwiatami niczym z procy. Ważne jest między innymi zadbanie o odpowiednie stanowisko dla anturium, czyli z dala od przeciągów oraz o rozproszonym oświetleniu.
Ponadto trzeba zadbać o umiar w podlewaniu i to w dodatku odpowiednią wodą. To właśnie te szczegóły decydują o tym, w jakiej kondycji jest anturium. Dodatkowo właściwa wilgotność powietrza może pobudzić je do wzrostu. Nie może być więc ona zbyt niska, gdyż suche powietrze nie sprzyja rozwijaniu pąków kwiatowych. Aby temu zaradzić, można zainwestować w nawilżacz powietrza lub zraszać liście rośliny, ale tutaj odpowiednia woda również ma znaczenie.
Jeśli twoje anturium nie chce kwitnąć, spójrz również na ziemię, gdyż nieodpowiednia gleba może nie dostarczać roślinie odpowiednich składników odżywczych potrzebnych do funkcjonowania i kwitnienia. Można je dostarczyć również za pomocą nawozu. Nada się sklepowy do roślin kwitnących, ale można również przygotować samodzielnie odżywki do anturium w domu. Sprawdzi się między innymi nawóz ze skórek banana, który dostarczy potasu i fosforu potrzebnych do kwitnięcia.
Może cię zainteresować: Wysiej te kwiaty już dziś, a w maju zmienią się w kolorowy dywan
Zobacz też:
Taki ukorzeniacz do hortensji robi moja mama. Nie ma sobie równych
Czas na kluczowy zabieg dla agrestu. Dzięki niemu będziesz mieć w bród owoców
Usuń te rośliny z ogrodu, nim zacznie się sezon. Przyciągają kleszcze