Reklama
Reklama

Naturalny odświeżacz powietrza. Włóż pestkę do ziemi i ciesz się świeżym zapachem

Cytryna to popularny owoc, którego używamy głównie do napojów, a czasem do dań czy ciast. Od teraz, zamiast kupować cytryny, możesz mieć je na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że posadzisz pestkę w doniczce. W ten sposób uzyskasz też naturalny odświeżacz powietrza w postaci drzewka cytrynowego.

Mało osób decyduje się na uprawę drzewka cytrynowego, ponieważ nasz klimat nie jest dla niego naturalny. Mimo to warto wyhodować roślinę, żeby cieszyć się zdrowymi cytrynami bez chemii, które dodatkowo wypełnią pomieszczenie świeżym i rześkim zapachem.

Jak wyhodować drzewko cytrynowe?

Najprostszym sposobem na wyhodowanie drzewka cytrynowego jest zakup sadzonki, jednak będziemy bardziej usatysfakcjonowani, jeśli samodzielnie wykonamy tę czynność. Do wyhodowania rośliny potrzebujemy chociaż jednej pestki cytryny.

Kupując cytrynę, zachowujemy jedną lub kilka pestek, następnie myjemy je i sadzimy do ziemi. Rozsadę należy regularnie zraszać. Po czasie zauważymy sadzonkę, którą będziemy mogli przesadzić do właściwej ziemi i doniczki. 

Jak widać, wyhodowanie drzewka cytrynowego nie jest trudne, jednak wymaga cierpliwości. Zostanie jednak ona wynagrodzona egzotyczną rośliną o cudownym zapachu, który zastąpi odświeżacz powietrza. 

Jak uprawiać drzewko cytrynowe?

Drzewko cytrynowe należy potraktować jak każdą, inną roślinę, która ma pewne wymagania, jeśli chodzi o stanowisko, ziemię i temperaturę. Jak zatem prawidłowo uprawiać drzewko?

Drzewko cytrynowe sadzimy w dobrze przepuszczalnej ziemi z drenażem, natomiast jego stanowisko powinno być ciepłe i jasne np. na południowym parapecie. Musimy również regularnie podlewać tę roślinę i zraszać wodą raz dziennie, jeśli wyeksponowaliśmy ją na słońce. Dzięki temu uchronimy drzewko przed poparzeniem i szkodnikami w zimie. 

Przy zbyt małej wilgoci na drzewku cytrynowym zaczyna osiadać kurz i wtedy musimy wyczyścić jego liście lub przepłukać je pod bieżącą wodą. Powinniśmy także nawozić roślinę, aby przyspieszyć jej wzrost. Możemy użyć naturalnych nawozów z drożdży lub banana.

Zobacz też:

Sadzenie dalii w doniczkach i w ogrodzie. Ogrodnik mówi o dwóch różnych terminach

Pomidory i ogórki obrodzą w tym sezonie jak nigdy. Wystarczy, że dodasz to do ziemi

Zbliża się termin wysiewu marchewki. Znajomy ogrodnik podpowiada, jak dwukrotnie zwiększyć plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin