Na 100 procent nie widziałeś tej rośliny. Wygląda jak z filmu grozy
Natura skrywa jeszcze wiele tajemnic. Najlepszym dowodem na to jest roślina jak z horroru, na którą niedawno natknięto się w Teksasie. Naukowcy stwierdzili, że to zupełnie nowy niezidentyfikowany dotąd gatunek, a po dokładniejszych oględzinach dziwny kwiatek otrzymał swoją nazwę. Teraz jest już znany jako "wełniany diabeł".
Widoczna wyżej roślina została znaleziona przez pracowników Parku Narodowego Big Bend w Teksasie kilka miesięcy temu, gdy wolontariusz programu botanicznego i strażnik zauważyli ją na północnych krańcach terenu między skałami.
Dziwny kwiat wzbudził zainteresowanie pracowników. Zrobili więc zdjęcia i przeszukali bazy naukowe, lecz nic o nim nie znaleźli. Poprosili więc o pomoc zespół naukowców, którzy po przeprowadzeniu dokładnej analizy genetycznej ustalili, że to całkowicie nowy gatunek rośliny. Nazwali ją "wełnianym diabłem".
Może cię zainteresować: Te rośliny kwitną cały sezon i nie są pracochłonne. Musisz mieć je w ogrodzie
"Wełniany diabeł" znaleziony został wśród pustynnych skał na północnych krańcach Parku Narodowego Big Bend w Teksasie. Można więc przypuszczać, że takie surowe warunki są dla niego optymalne.
Ustalone zostało podobieństwo nieznanej dotąd nauce rośliny z innymi gatunkami. Naukowcy stwierdzili, że powinna ona zostać przypisana do rodziny astrowatych, natomiast nazwa rośliny (z łac. ovicula biradiata) ma nawiązywać do jej wyglądu.
Zauważono, że przypomina trochę owcę i ma dwa wioczne promieniste kwiaty płatków promienistych w każdym kwiecie. Zdjęcia nowego gatunku opublikowano w czasopiśmie naukowym "PhytoKeys".
Trzeba przyznać, że jego określenie jest trafne, bo wełniany diabeł prezentuje się on naprawdę wyjątkowo. Z jednej strony uroczo, z drugiej trochę niepokojąco jak roślina wyjęta rodem z horroru.
Ojczyzną "wełnianego diabła" jest Park Big Bend w Teksasie, gdzie go odkryto. Miejsce to robi wrażenie ciekawym krajobrazem. Znajduje się na odludziu, na granicy z Meksykiem, z dala od dużych miast.
Do najbliższej autostrady jest 220 kilometrów, jedyna miejscowość w okolicy to maleńka Terlingua. Park Big Bend zajmuje powierzchnię ponad 3242 km kwadratowych.
Dawniej w Parku Narodowym wydobywano srebro i rtęć, a dziś jego znakami rozpoznawczymi są czerwone, wapienne skały, pasma górskie (w tym Chisos), Pustynia Chihuahua, a także rzeka Rio Grande.
Zobacz też:
Coraz częściej pojawia się w polskich ogródkach. Działkowicze ją lubią, naukowcy odradzają
Posadź tę roślinę, a będzie kwitła latami. Zamieni ogród w fioletowy gaj
Krety nienawidzą tej rośliny. Skutecznie je odstrasza, a do tego obłędnie wygląda