Reklama
Reklama

Mrówki opanowały twój ogród? Ta roślina szybko je odstraszy

Mrówki to pożyteczne owady. Jednak w niektórych sytuacjach mogą stać się wyjątkowo uciążliwe. Dzieje się tak na przykład gdy zdominują nasz ogród lub działkę. Warto wtedy wiedzieć, jak skutecznie je zwalczyć, nie naruszając przy tym ogrodowego ekosystemu.

Mrówki są owadami społecznymi z rzędu błonkoskrzydłych. Zalicza się do niego również pszczoły i osy. Insekty żyją w dużych gniazdach składających się z królowej, sterylnych samic i robotnic.

Mrówki stają się uciążliwe w momencie, kiedy ich populacja jest za duża lub wybierają nieodpowiednie – z punktu widzenia człowieka – miejsce w ogrodzie. Wtedy mogą tworzyć mrówcze wzgórza na trawniku, zagnieżdżać się w doniczkach, a niekiedy i wchodzić do domów w poszukiwaniu pożywienia. 

Mrówki to pożyteczne owady – miej to na uwadze

Problemy z mrówkami ograniczają się do standardowych uciążliwości. Insekty nie wyrządzają krzywdy dorosłym, dzieciom lub zwierzętom domowym. Ogrodnicy czasem popełniają błąd i starają się całkowicie usunąć mrówki z pobliża domu i uprawianych hodowli. Nie należy tego robić.

Mrówki są ważnym elementem ogrodowego ekosystemu. Znajdują się na samym dole łańcucha pokarmowego. Stanowią pożywienie dla wielu gatunków zwierząt, w tym ptaków i płazów. Mrówki zjadają także larwy muchówek i rośliniarki, czyli typowych szkodników roślin, a także kleszcze.

Pozbądź się mrówek z ogrodu w naturalny sposób

Przygotowując się do usunięcia mrówek z ogrodu, warto nastawić się na zastosowanie naturalnych metod zwalczania. Ogrodnik powinien unikać stosowania chemicznych sprayów, czy proszków. 

Syntetyki zatrują nie tylko mrówki, ale także spożywające je zwierzęta oraz pszczoły. Przedostaną się też do gleby i zaszkodzą nie tylko roślinom, ale także pożytecznym bezkręgowcom takim jak dżdżownice.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu w sprawdzony sposób?

Prostym, ale jednocześnie doraźnym sposobem na zwalczanie mrówek, jest ułożenie świeżych liści pomidorów na trasie, po której się poruszają. Efektywniejsze jest opryskanie ścieżki, po której przechodzą mrówki wyciągiem z czosnku, wrotyczu lub pokrzywy.

Sposobem na usunięcie mrowiska, jest zasypanie miejsca cynamonem, proszkiem do pieczenia lub kawą. Odstraszająco działa też soda i ocet. Bezwzględnym rozwiązaniem jest zalanie mrowiska wrzącą wodą. Żeby uzyskać pożądany efekt – uśmiercić mrówki i ich larwy, czynność należy przeprowadzić kilka razy z rzędu.

Usuwanie mrówek z ogrodu – rośliny odstraszające owady

Ogrodnik może też zasadzić rośliny, które będą odstraszać mrówki swoim zapachem. Owady nie znoszą intensywnych aromatów. Szczególnie tych, które wydzielają rośliny lecznicze i zielarskie. Zaliczają się do nich:

  • czosnek,
  • tymianek,
  • majeranek,
  • wrotycz,
  • dalia,
  • mięta,
  • lawenda,
  • nagietek lekarski.

Wspomniane rośliny rozmieszczone w odpowiednich miejscach nie tylko efektywnie odstraszą owady, ale także będą praktycznym uzupełnieniem przydomowej hodowli. Można z nich wykonywać napary, herbaty, przyprawy lub spożywać bezpośrednio.

Zobacz też:

Moja babcia dba o goździki w ten sposób. Zawsze kwitną do późnej jesieni

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | działka