Reklama
Reklama

Magnolie niedługo przekwitną. Ogrodnik radzi, jak o nie dbać, by dalej były piękne

Magnolie słyną z dekoracyjnych kwiatów, o różnych kształtach i kolorach, efektownie zdobiących ogrody wiosną. Już niedługo roślina zacznie przekwitać. Co zatem zrobić, aby dalej pozostała piękna? Sprawdź rady ogrodnika dotyczące uprawy magnolii.

Magnolie są wrażliwe na niekorzystne warunki uprawy. Popełnianie błędów przy pielęgnacji pogarsza kondycję roślin, zwiększa ryzyko chorób i powoduje nawet brak kwitnienia. Tuż po przekwitnieniu warto zadbać o krzewy, aby cieszyły nasze oko w kolejnym sezonie. Tylko odpowiednie czynności pielęgnacyjne zapewnią piękno magnolii. 

Jak pielęgnować magnolię? Najważniejsze zasady

Na początek poznajmy najważniejsze zasady pielęgnacyjne magnolii, których powinniśmy przestrzegać, aby cieszyć się wiosną licznymi i dużymi kwiatami. Jakie wymagania ma ta roślina?

Magnolię sadzimy na kwaśnej glebie. Zbyt wysokie pH ziemi hamuje jej rozwój i kwitnienie. Krzewy preferują słoneczne stanowisko, osłonięte od wiatru. Sadzone w ciemnym i wietrznym miejscu słabo kwitną.  

Pamiętajmy też, żeby wybrać odpowiednią odmianę magnolii, uwzględniając odporność rośliny na mróz. Te wczesno kwitnące mogą ulec przemarznięciu. Warto zatem kupić takie, które kwitną nieco później. 

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych nie lubi magnolia?

Magnolie nie lubią dwóch zabiegów pielęgnacyjnych hamujących kwitnienie tych roślin. Mowa o cięciu i przesadzaniu

Przycinanie krzewów magnolii znacznie je osłabia i hamuje kwitnienie w kolejnym sezonie. Jeśli chcemy wykonać cięcie sanitarne, to tylko po kwitnieniu.

Do tej rośliny należy wybierać rozważnie stanowisko, ponieważ źle znosi przesadzanie. Wszystko ze względu na delikatny system korzeniowy, który łatwo ulega uszkodzeniu. Ten zabieg może doprowadzić nawet do obumarcia magnolii. 

Jak dbać o magnolie po przekwitnieniu? Rady ogrodnika

Magnolia potrzebuje specjalnej opieki po okresie kwitnienia. Tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji będziemy mogli cieszyć się w przyszłym sezonie pięknymi kwiatami. 

Te czynności pielęgnacyjne powinniśmy zrobić po przekwitnieniu:

  • Podlewanie i ściółkowanie

Magnolię należy regularnie podlewać, szczególnie w okresie suszy. Ściółkowanie natomiast ogranicza parowanie wody i zapewnia korzeniom dobre warunki. 

  • Nawożenie

Krzewy należy zasilać wiosną nawozami bogatymi w azot. Jesienią również musimy dostarczyć im składników wzmacniających, które przygotują je na zimę.

  • Zabezpieczenie przed mrozem

Odmiany magnolii, wrażliwe na niskie temperatury, należy zabezpieczyć na zimę. W tym celu okrywamy korzenie, chroniąc je w ten sposób przed przemarznięciem. 

Zobacz też:

Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami

Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami

Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin | uprawa roślin