Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę
Zauważyłeś, że liście zamiokulkasa żółkną, roślina nagle zmarniała i przestała zachwycać urodą? Nie martw się. To częsty problem osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym egzotycznym gatunkiem. Możesz go uratować, jeśli zastosujesz tanią domową odżywkę do zamiokulkasa z popularnego produktu spożywczego. Szybko wróci po niej do formy.
Zamiokulkas zamiolistny na pierwszy rzut oka może wydawać się niezniszczalną rośliną. I rzeczywiście, jest dość odpornym gatunkiem, jednak nie oznacza to, że zaniedbania i błędy w pielęgnacji nie mogą negatywnie odbić się na jego kondycji.
Nie zwlekaj, jeśli widzisz, że ostatnio twój kwiatek zmarniał, a liście zamiokulkasa żółkną. Sprawdź, czy zapewniasz mu optymalne warunki do rozwoju i zapomnij o wydawaniu pieniędzy na nawozy ze sklepów ogrodniczych. Zamiast nich włóż jeden produkt z lodówki do doniczki. Twoja oślina szybko odzyska formę.
Zależy ci na tym, aby zamiokulkas rósł zdrowo i zdobił twoje mieszkanie eleganckimi, błyszczącymi liśćmi? W takim razie musisz zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju.
Pamiętaj, że twój kwiat potrzebuje przepuszczalnej, próchniczej gleby (wzbogaconej o piasek albo perlit) i dobrze oświetlonego stanowiska, jednak dla od bezpośredniego światła słonecznego, bo to może przyczynić się do jego poparzenia. Idealne będzie miejsce półcieniste, z rozproszonym światłem.
W doniczce powinny znajdować się otwory odpływowe, ponieważ zamiokulkas nie znosi zastojów wody. Jeżeli do nich dojdzie, twoja roślina najprawdopodobniej będzie gniła i żółkła. Pamiętaj także, że podlewanie zamiokulkasa powinno być umiarkowane. Zabieraj się za nie dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.
Zastanawiasz się, dlaczego zamiokulkas żółknie, choć wcześniej nie miałaś z nim problemów? Być może doszło do wspomnianego już przelania rośliny. W takiej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązainem jest wymiana podłoża na świeże i zaprzestanie podlewania kwiatka przez kilka tygodni.
Dobrym pomysłem może być także zastosowanie domowego nawozu do zamiokulkasa w postaci... surowego jajka (zamiokulkas może żółknąć przez niedobory witamin) Chodzi o to, aby włożyć go do ziemi i tym samym dostarczyć roślinie niezbędnej dawki wapnia, który jest mu potrzebny do prawidłowego rozwoju.
Może cię zainteresować: Najlepsza odżywka do paproci. Wypróbuj, a nowe liście nie pomieszczą się w doniczce
Być może pomysł wkładania surowego jajka do doniczki z zamiokulkasem wydaje ci się absurdalny, jednak to sprawdzona metoda, którą wypróbowało już wiele osób. Poleca ją m.in. pani Alicja z grupy "Rośliny doniczkowe i ogrodowe. Informacje, inspiracje, pielęgnacja, zamiana".
To nic trudnego. Podczas przesadzania kwiatka, wysyp na dnie doniczki 3 cm warstwę podłoża i po prostu na niej surowe jajko w skorupce. Dopiero na takim "podkładzie" umieść roślinę i zasyp jej korzenie za pomocą ziemi.
Zobacz też:
Liście juki zaczynają żółknąć? To wcale nie przez brak wody
Nakarm cyklamen tymi resztkami. Będzie kwitł przez wiele miesięcy
Zapomnij o pokłutych dłoniach przy przesadzaniu kaktusów. Wystarczy, że poznasz ten trik