Reklama
Reklama

Kupiłeś w markecie niebieskiego storczyka? Tego na pewno o nim nie wiesz

Niebieskie storczyki mają swoich fanów oraz przeciwników. Te oryginalnie wyglądające kwiaty powstają w ciekawy sposób, które może budzić u niektórych ogrodników spore wątpliwości. Poznaj wszystkie sekrety niebieskich storczyków i przekonaj się, czy opłaca się mieć je w swoim domu.

Niebieskie storczyki to unikatowe kwiaty, których kolor niestety nie ma nic wspólnego z naturą. Poznaj wszystkie sekrety tych oryginalnych roślin.

Czy niebieski storczyk pozostaje niebieski?

Niebieskie storczyki powstają w wyniku ingerencji człowieka. Sztuczny niebieski barwnik wprowadzany jest do pędu kwiatowego, jeszcze kiedy pąki storczyka są zamknięte. Niebieska barwa widoczna jest dopiero w momencie kwitnięcia. Niestety nie na długo.

Kupiony w kwiaciarni lub w sklepie ogrodniczym storczyk nie będzie zawsze niebieski. Farbowanie kwiatów to jednorazowy zabieg, który widoczny będzie jedynie na pąkach, które zostały potraktowane barwnikiem. Oznacza to, że kiedy storczyk przekwitnie, kolejne, nowe kwiaty będą już białe. Warto o tym pamiętać, aby po czasie nie mieć przykrej niespodzianki. 

Czy można samodzielnie zafarbować storczyka?

Niebieskie storczyki mogą być droższe od klasycznych odmian rośliny. Z tego powodu wiele osób może się zastanawiać, czy możliwe jest samodzielne zafarbowanie białych storczyków na oryginalny kolor. W Internecie znajduje się sporo metod oraz wskazówek, które mogą w tym pomóc — najczęściej poleca się podlewać storczyki wodą z atramentem lub farbować je za pomocą barwnika spożywczego

Pamiętajmy jednak, że żaden z domowych sposobów nie jest w pełni skuteczny i może spowodować uszkodzenie rośliny.

Czy niebieskie storczyki wymagają innej pielęgnacji?

Pod względem pielęgnacji niebieskie storczyki niczym się nie wyróżniają. Dbamy o nie tak, jak o inne storczyki. Pamiętajmy, aby na bieżąco pozbywać się przekwitniętych oraz zwiędłych pędów. Podlewajmy roślinę co 7-10 dni oraz dokarmiajmy ją nawozami przeznaczonymi do storczyków. Kwiaty poradzą sobie w umiarkowanie ciepłych pomieszczeniach. Lubią półcień, dlatego lepiej nie stawiajmy ich na słonecznych stanowiskach. Storczyki najlepiej poradzą sobie na parapetach po wschodniej stronie mieszkania.

Niebieskie storczyki, tak jak i inne rośliny doniczkowe, można płukać pod prysznicem bez obaw o ich oryginalny kolor. To sprawdzony sposób na oczyszczenie rośliny z kurzu i zapewnienie jej potrzebnego nawilżenia.

Zobacz też:

Zmieszaj i podlej zamiokulkasa. Liście będą duże i błyszczące

Monstera wypuści mnóstwo nowych liści. Wystarczy, że podlejesz ją tym

Zrób to teraz, a na wiosnę nie zobaczysz chwastów w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin