Krety nienawidzą tej rośliny. Skutecznie je odstrasza, a do tego obłędnie wygląda
Krety buszują po twoim ogródku, niszcząc roślinność? Zamiast czekać na całkowite spustoszenie upraw, przystąp do natychmiastowego działania. Posadź szachownicę cesarską, a szkodniki w mig opuszczą posesję. Ta roślina wygląda obłędnie - zachwyca egzotycznymi kwiatami.
Wiosną i latem sadzimy nowe rośliny, które będą piękną ozdobą naszego ogrodu. Jednym z najbardziej efektownych okazów jest szachownica cesarska, łącząca walory dekoracyjne z funkcją ochronną. Sprawdź najważniejsze informacje o tym zjawiskowym kwiecie.
Krety w poszukiwania pożywienia zaczynają drążyć pod ziemią korytarze, uszkadzając przy tym korzenie roślin. W związku z tym okazy zamierają, również przez gnicie pod kopcami. Te szkodniki przyczyniają się też do przedwczesnego usychania kwiatów.
Właśnie na takie problemy idealnie sprawdzi się szachownica cesarska. Ta roślina wydziela zapach, który nie jest tolerowany przez krety. Woń łączy w sobie nuty ziemi, ziół i mchu.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nawóz z drożdży — truskawki, pomidory i róże go pokochają. Jak go przygotować?
Szachownica cesarska należy do rodziny liliowatych i jest ozdobną byliną cebulową. Dorasta do 1 m wysokości i ma długą, sztywną łodygę, z której wyrastają zjawiskowe, dzwonkowate kwiatostany układające się w zwisającą "koronę". Liście znajdują się na dole oraz na samym szczycie i tworzą charakterystyczną "czuprynę".
Do najpopularniejszych odmian szachownicy cesarskiej zaliczamy: "Aurorę", "Luteę" i "Rubrę Maximę". Pierwsza roślina ma pomarańczowe kwiaty, druga żółte, a trzecia czerwone. Wszystkie natomiast osiągają 100 cm wysokości.
Szachownicę cesarską najlepiej posadzić w sierpniu, aby zdążyła ukorzenić się przed nadejściem zimy. Co jest ważne w trakcie sadzenia?
Wykopujemy dołek trzy razy większy od wielkości cebuli. Dodatkowo zachowujemy około 20 cm odstępu, ponieważ roślina wykształca cebule przybyszowe. Polecamy też zastosowanie drenażu np. w postaci keramzytu. W ten sposób zapobiegniemy gromadzeniu wody w ziemi.
Szachownica cesarska może rosnąć w jednym miejscu nawet przez pięć lat, po czym warto cebule wykopać i rozdzielić. Jeśli planujemy posadzić ją ponownie w tym samym miejscu, dobrze jest wcześniej wymienić lub odświeżyć ziemię.
Z uprawą szachownicy cesarskiej poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Tę roślinę sadzimy na słonecznym albo lekko zacienionym stanowisku, osłoniętym od wiatru. Silne podmuchy mogą spowodować połamanie pędów z kwiatostanami.
Ten okaz najlepiej rośnie na żyznych i dobrze przepuszczalnych glebach o odczynie zbliżonym do obojętnego. Podlewamy go umiarkowanie tak, żeby nie przelać podłoża.
Szachownicę cesarską nawozimy po rozpoczęciu wegetacji, potem w trakcie zawiązywania pąków, a na końcu we wrześniu. Polecamy też jej ściółkowanie w celu ochrony przed mrozem.
Zobacz też:
Posadź tę roślinę, a będzie kwitła latami. Zamieni ogród w fioletowy gaj
Koniecznie posadź w ogrodzie. Ma małe wymagania, a kwitnie obłędnie
Zamiast do sałatki, wlej trochę do pnia drzewa. Pozbędziesz się go bez koparki