Reklama
Reklama

Jest ładniejszy i rośnie znacznie szybciej, niż tuje. Bez problemu uciekniesz przed wzrokiem sąsiadów

Od sąsiadów możesz odgrodzić się nie tylko tujami. Zamiast nich wybierz dwa razy szybciej rosnącą roślinę, o małych wymaganiach, która stworzy zjawiskowy żywopłot. Mowa o wiązie Turkiestanu. Sprawdź najważniejsze informacje o tym okazie, a być może już niedługo stanie się piękną ozdobą twojej posesji, skutecznie chroniącą przed wścibskimi spojrzeniami.

Wiąz Turkiestanu, inaczej nazywany wiązem syberyjskim, staje się coraz bardziej popularną rośliną, zwłaszcza wśród początkujących ogrodników. Z jego uprawą poradzi sobie dosłownie każdy, ponieważ nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Jakie są jego cechy charakterystyczne? O co należy zadbać w trakcie uprawy tego okazu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. 

Wiąz Turkiestanu - jak wygląda ta roślina?

Wiąz Turkiestanu należy do rodziny wiązowatych, pochodzących z Azji. Coraz chętniej jednak uprawia się go w Europie jako żywopłot. W swoim naturalnym środowisku potrafi dorosnąć do 30 m, natomiast w przydomowej uprawie osiąga do 2 m i to już w trakcie jednego sezonu

Ta roślina ma niesymetryczny pokrój i rozłożystą koronę z licznymi pędami. Jej liście cechuje epileptyczny kształt, a także ząbkowane brzegi. Od spodu możemy zauważyć na nich włoski, a na całości wyraźnie zaznaczone nerwy. Jesienią przybierają żółtą barwę, a na zimę opadają. 

Okaz kwitnie wczesną wiosną, jeszcze przed rozwinięciem liści. Wówczas pojawiają się na nim drobne kwiaty, zebrane w kępki. Jego największą dekoracją są jednak wspomniane liście. 

Dzięki szybkiemu wzrostowi wiąz Turkiestanu w błyskawicznym tempie tworzy gęstą, zieloną, wysoką ścianę, która chroni przed zanieczyszczeniami, hałasem, ale przede wszystkim przed wzrokiem sąsiadów, zapewniając prywatność. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nawożenie malin wiosną. Ostatni moment na podsypanie ich obierkami z jajek

Jak uprawiać wiąz Turkiestanu? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Wiąz Turkiestanu nie należy do krzewów o skomplikowanej pielęgnacji. Musimy jednak o niego zadbać, jak o każdą roślinę. Co jest zatem ważne przy uprawie tego okazu?

  • Sadzenie

Najbardziej sprzyjające warunki do sadzenia wiązu Turkiestanu panują wiosną i jesienią. Właśnie dlatego warto posadzić go już teraz - w kwietniu. Sadzonki umieszczamy w dołkach o głębokości 30-40 cm, zachowując 20 cm odstępu. Polecamy wymieszanie ziemi z torfem lub kompostem, a w przypadku gliniastego podłoża - z piaskiem. 

  • Stanowisko i podłoże

Tę roślinę najlepiej posadzić na słonecznym stanowisku, choć może też być półcieniste. Na zacienionych miejscach rośnie znacznie słabiej, tracąc walory dekoracyjne. Podłoże powinno być natomiast przepuszczalne, lekkie, żyzne, o umiarkowanej wilgotności. 

  • Podlewanie

Wiąz Turkiestanu wytrzyma krótkotrwałą suszę, jednak warto regularnie podlewać go dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. Latem, w trakcie upałów nawadniajmy roślinę nawet codziennie. 

  • Nawożenie

Ten okaz nie ma specjalnych wymagań, jeśli chodzi o nawożenie. Wiosną możemy jednak zasilać  młode rośliny preparatami wieloskładnikowymi 

  • Przycinanie

Zaraz po posadzeniu przycinamy wiąz syberyjski do wysokości około 15 cm w celu lepszego zagęszczenia. Zabieg cięcia przeprowadzamy także jesienią, a czasem nawet i latem. Wszystko dlatego, że roślina bardzo szybko rośnie. 

Zobacz też:

Biją na głowę róże i piwonie. Posadź w kwietniu, a sąsiadki zzielenieją z zazdrości

Wiosna, a storczyk nie chce kwitnąć? Zrób to, by obsypał się pąkami

Włóż torebkę po herbacie do doniczki z tą rośliną. Podziękuje ci bujnymi liśćmi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka