Hiacynty zakwitną na Wielkanoc. Wystarczy, że zrobisz to w najbliższych dniach
Hiacynty to kolorowe i pachnące kwiaty, z którymi wiele osób kojarzy wiosnę, a także Wielkanoc. To zachwycająca ozdoba świątecznego stołu, o którą warto zadbać już w najbliższych dniach. Na szczęście wystarczy znać kilka prostych trików, aby hiacynt zakwitł ponownie i w sam raz na święta wielkanocne. Dowiedz się, co należy zrobić.
Hiacynty to jedne z najłatwiej rozpoznawalnych kwiatów. Zachwycają swoimi kolorami, a także słodką wonią. Wiosną pełno ich zarówno w ogrodach, jak i domach. To wyczekiwany zwiastun ciepła i nadejścia pięknych dni. Dla wielu osób to także nieodłączny element świąt wielkanocny, gdyż kwiaty te stanowią barwną i efektowną ozdobę stołu. Aby jednak hiacynty zdążyły zakwitnąć w sam raz na Wielkanoc, koniecznie należy o to teraz odpowiednio zadbać.
Hiacynty na ogół nie należą do kwiatów trudnych w uprawie. Trzeba jednak zadbać o kilka kwestii, aby mogły cieszyć swoim pięknem przez długi czas. Przede wszystkim hiacynty lubią jasne stanowiska o rozproszonym świetle, dlatego dobrze się mają na parapetach od strony wschodniej lub północnej. Ponadto ważna jest dla nich ziemia, w której wzrastają. Ta powinna być lekko przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze.
Chcąc, aby hiacynt kwitnął jak najdłużej, należy zapewnić mu odpowiednią temperaturę. Powinna być umiarkowana, oscylując około 20 st. C. Zbyt wysoka zdecydowanie przyspiesza przekwitanie, dlatego trzymanie hiacyntów blisko źródeł ciepła (np. grzejniki) nie jest najlepszym pomysłem.
Kluczową sprawą jest także podlewanie, gdyż hiacynty nie lubią zarówno przesuszenia, jak i nadmiaru wody. Ważne jest więc umiarkowane dostarczanie wody, dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Ponadto należy unikać bezpośredniego polewania wodą samej cebulki, gdyż to prosta droga do osłabienia rośliny i chorób grzybowych.
O czym jeszcze pamiętać, hodując hiacynty? Oczywiście o nawożeniu, które przedłuża kwitnienie. Delikatny nawóz do roślin stosowany raz na dwa tygodnie zalecany jest szczególnie w fazie wzrostu. Po przekwitnięciu hiacynta nie warto zaś wyrzucać cebulki, tylko sprawić, by ten zakwitł ponownie. Odpowiednie zadbanie o cebulkę sprawi, że wypuści kwiat ponownie. Zrób tak, by wydarzyło się to właśnie na zbliżającą się Wielkanoc.
Zobacz także: Wiosna, a storczyk nie chce kwitnąć? Zrób to, by obsypał się pąkami
Hiacynt ponownie zakwitnie, jeśli otrzyma wymaganą dawkę energii, właśnie za pomocą nawożenia. Odpowiednio zaopiekowana i zabezpieczona cebulka hiacynta może ponownie zakwitnąć na Wielkanoc, jeśli wykona się tę czynność, a mianowicie pędzenie hiacyntów, czyli sztuczne pobudzenie cebulek do wcześniejszego zakwitu.
Na ogół proces kwitnienia hiacyntów jest dość długi i trwa zazwyczaj od 8 do 10 tygodni. Tym samym kwiat nie zdążyłby zakwitnąć na święta, dlatego z pomocą przychodzi wspomniane pędzenie, dzięki któremu hiacynt będzie ozdobą świątecznego stołu. Co należy zatem zrobić, aby roślina ponownie zakwitła i to akurat na Wielkanoc?
Zasadzoną cebulkę w doniczce z ziemią należy przenieść do ciepłego miejsca, z większą ilością rozproszonego światła. W takich warunkach możesz rozpocząć obfite podlewanie cebulki do momentu, aż na jej szczycie pojawią się zielone pędy. Wtedy musisz nieco “oszukać" roślinę i założyć na nią osłonkę z ciemnego papieru. Tak przykrytą cebulkę należy pozostawić, aż pędy się wydłużą i pojawi się wyczuwalny pąk.
Teraz pozostaje już tylko odkrytą roślinę zostawić w miejscu o mocnym naświetleniu i dbać o nią w opisany wyżej sposób, aby hiacynt mógł zakwitnąć po około 2 tygodniach. Dlatego zrób to teraz, aby kwiat miał szansę ozdobić twój świąteczny stół i zachwycać swoim wyglądem, a także zapachem.
Może cię zainteresować: Przesadzasz rośliny? Połóż to na dnie doniczki, a pożegnasz uciążliwy problem
Zobacz też:
Ten storczyk kosztuje więcej, niż mieszkanie w stolicy. Kwitnie zdumiewająco rzadko
Tak przedłużysz świeżość żonkili w wazonie. Robią to w każdej kwiaciarni
Tak ochronisz róże przed szkodnikami. Przy okazji pobudzisz je do wzrostu