Reklama
Reklama

Dzięki temu twój ogród będzie pełen astrów. Są na to dwa sposoby

Marzysz o ogrodzie wypełnionym po brzegi kolorowymi astrami, ale przerażają cię koszty zakupu wielu sadzonek? Nie musisz nadwyrężać domowego budżetu, aby spełnić swój cel. Piękne kwiaty mogą kosztować cię grosze. Wystarczy, że nauczysz się samodzielnie rozmnażać astry. Są na to dwa sposoby, więc wybierz ten, który bardziej ci odpowiada.

Astry to wieloletnie jesienne kwiaty, które co roku mogą zdobić twój ogród kolorami aż do listopada. Są łatwe w uprawie i wcale nie musisz wydawać pieniędzy na nowe sadzonki w sklepach, aby móc w pełni zachwycać się ich urodą. 

Jeżeli chcesz mieć ogród pełen roślin tanim kosztem, musisz zdobić wiedzę, jak rozmnażać astry samodzielnie. To na szczęście wcale nie jest skomplikowane. Okazuje się, że są na to dwa proste sposoby.

Rozmnażanie astrów przez podział - na czym polega i kiedy się za to zabrać?

Rozmnażanie astrów przez podział to szybki i efektywny sposób na uzyskanie nowych roślin. Polega na rozdzieleniu wykopanej z gleby macierzystej rośliny na mniejsze części (ze zdrowymi pędami i korzeniami), a następnie posadzeniu ich osobno w wilgotnej i żyznej glebie. 

Zastanawiasz się, kiedy rozmnażać astry przez podział? Właściwie są na to dwa dobre terminy. Możesz poczekać do wiosny, aby zrobić to po zakończeniu okresy zimowego, albo zdecydować się na rozmnażanie astrów jesienią, po zakończeniu ich kwitnienia. Nie odwlekaj tego jednak zbyt długo, by kwiaty miały czas ukorzenić się przed nadejściem mrozów. 

Jak rozmnażać astry przez wysiew nasion? To wymaga cierpliwości

Drugą techniką, która wymaga nieco więcej cierpliwości, jest rozmnażanie astrów przez wysiew nasion. Powinno się zabierać za to w marcu lub kwietniu, a więc będziesz musiał nieco poczekać, ale za to będziesz mógł obserwować proces wzrostu rośliny od maleńkiego nasiona po piękny kolorowy kwiat w rozkwicie. 

Jak wysiewać astry tą metodą? Przygotuj pojemnik i osłony, albo wsadź nasionka bezpośrednio do podłoża - próchniczego, przepuszczalnego i lekko wilgotnego. Przykryj ziarenka cienką warstwą ziemi i regularnie podlewaj sadzonki. Kiedy posadzone astry osiągnąć około 5-6 cm, zacznij je pikować, aby wzmocnić korzenie. 

Zobacz też:

Sadzisz wrzosy w doniczkach? Te rośliny pasują do nich idealnie

Planujesz jesienne cięcie róż? Ogrodnik podpowiada, które pędy usunąć

Boisz się, że hortensje przemarzną zimą? W ten sposób je ochronisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | działka