Dynie gniją na krzakach? Zastosuj metodę działkowca, by uratować plony
Wielu ogrodników decyduje się na uprawę zróżnicowanych odmian dyni. Rzeczone warzywo to świetny składnik kulinarny. Wykorzystuje się je między innymi do przygotowywania aromatycznych zup, sycących gulaszów, jesiennych przetworów, a nawet ciast. Niestety, czasami zdarza się, że dynia gnije na krzaku. Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej skorzystać z metody polecanej przez działkowców.
Istnieje kilka powodów, przez które owoce dyni gniją na krzaku. Jednym z nich jest nadmiar wody w podłożu wynikający ze zbyt częstego nawadniania krzaków. Duża wilgotność sprzyja rozwojowi chorób, na które dynie są dość podatne. Wobec tego należy regularnie sprawdzać stan gleby i nie doprowadzać do tego, by była mokra.
Inną przyczyną gnicia dyni na krzaku jest niedobór składników odżywczych. Owa roślina potrzebuje cennych związków, by móc się rozwijać. W przeciwnym razie staje się podatna na różnego typu infekcje, które mogą powodować gnicie. Dynia może gnić również w mało żyznej glebie.
Jedną z chorób, która może dotknąć dynie i spowodować ich gnicie, jest szara pleśń wywoływana przez grzyba zwanego gronowcem szarym. Choroba objawia się powstawaniem brunatniejących plam na różnych częściach roślin. Z czasem pojawia się szary nalot – owoce zaczynają gnić, a roślina obumiera.
Jeżeli zauważymy, że któraś z dyń zaczyna gnić, należy działać szybko. Większość działkowców jest zgodna w tej kwestii – w takiej sytuacji trzeba oberwać przegniły owoc oraz pęd, z którego wyrastał. W ten sposób można uratować pozostałe plony.
W sytuacji, gdy zauważymy, że któraś z dyń gnije, nie należy poprzestać tylko na pozbyciu się zgniłego egzemplarza. Warto zastanowić się nad przyczyną, by nie dopuścić do psucia się kolejnych owoców. Jak już zostało wcześniej wspomniane – warto sprawdzić wilgotność gleby, żyzność podłoża oraz to, czy na roślinie nie rozwijają się jakieś choroby. Co więcej, żeby uniknąć ewentualnego gnicia dyni, warto wyściółkować podłoże kompostem. Dzięki temu roślina otrzyma więcej cennych składników odżywczych, które są niezbędne do jej prawidłowego wzrostu. Można również nawozić dynie za pomocą gnojówki z pokrzywy.
Zobacz też:
Wykonaj ten zabieg w październiku. Ochronisz drzewka owocowe przed chorobą
Planujesz posadzić tuje? Ważny jest nie tylko termin, ale i odległość od płotu sąsiada
Grudnik może kwitnąć nie tylko zimą. Wystarczy, że podlejesz go tym