Reklama
Reklama

Domowy nawóz na bujne i zdrowe rośliny. Najważniejszy składnik znajdziesz w kuchni

Właściwa pielęgnacja roślin w dużej mierze wpływa na ich wzrost oraz kondycję. Wielu ogrodników, aby wzmocnić swoje uprawy, stosuje naturalne, domowe odżywki. Dużą popularnością cieszy się nawożenie roślin roztworem z drożdży. Pożyteczne grzyby dostarczają im mikroelementów, aminokwasów, witamin z grupy B oraz peptydów. Które rośliny można nim podlewać?

Rośliny, aby szybko rosły i właściwie się rozwijały, potrzebują optymalnych warunków oraz pielęgnacji. Nie od dziś wiadomo, że ich wzrost przyspieszają różnego rodzaju odżywki. Niektóre z nich można kupić w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni, inne wykonać samodzielnie. Doskonałą propozycją jest zastosowanie szybkiej, prostej i taniej odżywki z drożdży. 

Dlaczego drożdże?

Drożdże są powszechnie wykorzystywane w kuchni i to nie tylko do wypieku chleba czy ciasta. Okazuje się jednak, że świetnie sprawdzają się również w ogrodnictwie. Zasilają one rośliny i wzmacniają je, dzięki dużej zawartości witamin z grupy B, żelaza czy aminokwasów. 

Zastosowanie pożytecznych grzybów dotyczy także ogrodnictwa. Regularne stosowanie nawozu z drożdży uodparnia hodowle oraz pobudza je do wzrostu. Dodatkowym atutem jest to, że koszt wykonania odżywki i zakupu niezbędnych produktów ogranicza się do kilku złotych.

Ogrodnicy potwierdzają, że rośliny regularnie podlewane nawozem z drożdży rosną szybciej i kwitną bardziej obficie. Dodatkowo drożdże piekarskie wzmacniają ich system korzeniowy, chroniąc go przed wieloma chorobami i ułatwiają pobieranie z gleby wody oraz związków mineralnych.

Szybki i prosty przepis na mieszankę z drożdży do podlewania roślin

Do przygotowania nawozu wystarczy około 100 gram świeżych drożdży, dostępnych w większości sklepów spożywczych. Trzeba je rozdrobnić w konewce lub wiadrze i zalać 10 litrami ciepłej wody. Miksturę należy odstawić na godzinę. Potem odżywka jest gotowa do zastosowania.

Innym rozwiązaniem jest fermentowany nawóz. W takim przypadku trzeba podsypać 100 gram drożdży cukrem i pozostawić mieszankę na dwie godziny. Potem całość trzeba zalać 10 litrami wody i odstawić na około 7 dni. Koncentrat należy następnie rozcieńczyć w proporcji 1 szklanka nawozu na 10 litrów wody.

Jakie rośliny podlewać drożdżami?

Podlewanie drożdżami wesprze wzrost bukszpanu. Odżywkę można stosować w trakcie dbania o rośliny doniczkowe takie jak storczyki. Wpłynie też pozytywnie na rozwój lawendy, a także przy pielęgnacji róż i piwonii. Oprócz tego nawóz z drożdży będzie sposobem na usunięcie szkodników z roślin. 

Nawóz z drożdży świetnie się nada do podlewania warzyw. W tym pomidorów, ogórków, a także truskawek i krzewów owocowych oraz drzewek. W przypadku tego rodzaju roślin najlepiej sprawdzi się nawóz fermentowany ze względu na silniejsze działanie.

Co ile podlewać rośliny drożdżami?

W podlewaniu roślin drożdżami kluczowe jest pilnowanie harmonogramu. Nie można tego robić zbyt często, bo zgnilizna zaatakuje korzenie. Częstotliwość nawożenia należy utrzymać na poziomie 1 lub 2 razy w tygodniu. Natomiast w przypadku roślin doniczkowych – Storczyków, nie częściej niż raz na cztery tygodnie. Podlewanie drożdżami najlepiej wykonywać na początku wiosny lub pod koniec lata.

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie