Reklama
Reklama

Domowa odżywka do skrzydłokwiatu z resztek napoju. Zakwitnie jak nigdy wcześniej

Skrzydłokwiat to popularna roślina, która zdobi parapety wielu polskich domów. Jej uprawa nie jest skomplikowana, jednak czasem pomimo odpowiedniej pielęgnacji roślina nie rozwija się tak, jak powinna. Z pomocą przychodzi prosty, domowy nawóz, którego nawet nie musimy przygotowywać. Sprawdź, czym zasilać skrzydłokwiat i jak o niego zadbać.

Skrzydłokwiat, podobnie jak grubosz czy lucky bamboo, uznawany jest za roślinę, która przynosi do domu szczęście i pieniądze. Określany jest również nazwą "kobiece szczęście". Niewątpliwie to roślina, którą warto mieć w swoim domu, nie tylko ze względu na walory dekoracyjne. Podpowiadamy, jakie właściwości ma skrzydłokwiat i jak pobudzić roślinę do rozwoju, równocześnie odstraszając szkodniki, prostym domowym sposobem.

Skrzydłokwiat - co to za roślina?

Skrzydłokwiat znany jest również jako skrzydłolist lub lilia domowa. Jest to wielosezonowa roślina doniczkowa, która należy do rodziny obrazkowatych.

Jego nazwa pochodzi od białych lub zielonych liści przykwiatowych, które zawijają się wokół mlecznego kwiatostanu. Skrzydłokwiat słynie z kęp dużych zielonych liści o lancetowatym kształcie. Zakwita, wydając piękne białe kwiaty, które utrzymują się długo, niekiedy nawet do 6 tygodni, przechodząc z koloru białego w bladozielony.

Skrzydłokwiat występuje w wielu odmianach, które różnią się od siebie docelową wysokością, wielkością i kształtem liści oraz rozmiarami kwiatostanu. Niektóre jego odmiany mogą osiągać nawet do 100 centymetrów wysokości. Wobec tego, biorąc pod uwagę różnorodność odmian skrzydłokwiatu, do każdego wnętrza można dobrać idealną roślinę.

Co sprawia, że skrzydłokwiat jest tak popularny?

Skrzydłokwiat cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względów dekoracyjnych, które niewątpliwie są dużym atutem tej rośliny. Okazuje się bowiem, że liczne badania, które przeprowadzone zostały między innymi przez NASA, wykazały, że skrzydłokwiat pomaga w oczyszczaniu powietrza z toksyn.

Co więcej, pochłania on niebezpieczne związki, takie jak formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroeten czy tlenek węgla, potocznie nazywany czadem. Z tego względu zaleca się trzymanie tej rośliny w sypialniach oraz pomieszczeniach, w których spędzamy większość czasu.

Jak dbać o skrzydłokwiat?

Jeżeli chcemy, by nasz skrzydłokwiat rósł pięknie i zdrowo, to musimy zadbać o odpowiednie stanowisko. Roślina preferuje miejsca półcieniste i cieniste i źle radzi sobie na nasłonecznionych parapetach. Warto także zapewnić jej równomierną temperaturę przez cały rok, ponieważ wszelkie gwałtowne zmiany powodują zahamowanie wzrostu oraz osłabienie rośliny.

Podlewanie skrzydłokwiatu powinno być regularne, ale umiarkowane. Jeżeli będziemy podlewać go zbyt intensywnie, może to skutkować żółknięciem i więdnięciem liści. Istotną informacją jest także to, że rośliny te przesadzamy średnio co 2 lata. Robimy to wiosną, umieszczając skrzydłokwiat w podłożu, które jest żyzne i próchniczne.

Czym nawozić skrzydłokwiat? Wystarczy jeden produkt!

Często pomimo tego, że zapewnimy skrzydłokwiatowi świetne warunki, nie rozwija się on tak, jak powinien. W takim przypadku warto sięgnąć po naturalny i niezwykle odżywczy nawóz.

Wystarczą nam do tego jedynie fusy z kawy. Wpływają one na rozwój rośliny, ponieważ dodają do gleby materiał organiczny, co poprawia jej drenaż, zatrzymywanie wody i napowietrzanie. Co więcej, wspierają także mikroorganizmy, korzystne dla wzrostu roślin. Dodatkowo fusy z kawy są bogate w fosfor, magnez, potas i azot.

Sama czynność nawożenia fusami z kawy jest bardzo prosta. Wystarczy wsypać je bezpośrednio do doniczki lub dodać do wody, którą podlewamy roślinę. Taki nawóz powinno się stosować co dwa dni. Sprawi on, że nie tylko nasz skrzydłokwiat zacznie się lepiej rozwijać, ale i odstraszy różnego rodzaju szkodniki.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | kwiaty | pielęgnacja roślin