Reklama
Reklama

Dodaj 1 łyżkę kuchennego przysmaku. Twoje fikusy szybko puszczą nowe pędy

Zastanawiasz się, jak ukorzenić fikusa albo inną roślinę doniczkową bez wydawania pieniędzy na drogie preparaty ze sklepów ogrodniczych? Istnieje na to prosty domowy sposób. Po prostu dodaj do wody jedną łyżkę kuchennego przysmaku. Po takim ukorzeniaczu twoje fikusy będą zdrowo rosnąć i szybko puszczą nowe pędy.

Nie wszystkie rośliny doniczkowe dają się łatwo rozmnożyć. Jeżeli marzysz o zielonej dżungli w swoim domu, możesz wspomóc się sklepowymi ukorzeniaczami do roślin. Te jednak są drogie, a nie zawsze działają na oporne i kapryśne gatunki, takie jak fikus. 

Dlatego, zanim wydasz pieniądze, najpierw spróbuj zrobić własny ukorzeniacz do roślin. Przygotujesz go w kilka minut na bazie kuchennego przysmaku, który na pewno masz w swoim domu. 

Jak działa ukorzeniacz do roślin? Ma nawet kilka ważnych zadań

Ukorzeniacz do roślin pomaga rozwijać się roślinie nawet w nie do końca optymalnych dla niej warunkach. To preparat zawierający syntetyczne hormony roślinne, tzw. auksyny, które pobudzają komórki do wzrostu tak, by u poszczególnych sadzonek wytworzył się zdrowy system korzeniowy. Auksyny naturalnie występują również w samych roślinach. 

Jeśli chodzi o to, jak działa ukorzeniacz do roślin, to przede wszystkim: 

  • stymuluje on wzrost korzeni
  • zapewnia roślinie optymalne warunki do wzrostu
  • często przeciwdziała chorobom grzybiczym i dostarcza roślinie witamin

Poza najistnitniejszą auksyną w skład ukorzeniaczy do roślin często wchodzą również: fungicydy i cytokininy, które przeciwdziałają chorobom grzybiczym.  Znajdziemy w nich także witaminy i mikroelementy, m.in. potas, żelazo czy fosfor. 

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin? Dodaj 1 łyżkę, a fikus wypuści nowe pędy

Ukorzenianie pędów roślin doniczkowych nie jest trudne. Wystarczy włożyć część łodygi do roztworu (ukorzeniacza) tak, by ta wypuściła nowe korzenie. Jeżeli chcesz mieć w swoim domu zieloną dżunglę, przygotuj swój własny ukorzeniacz do roślin na bazie miodu

Do wody dodaj 1 łyżkę tego domowego przysmaku, który oblepi łodygę fikusa lub innej rośliny doniczkowej. Lepka konsystencja miodu sprzyja przekazywaniu roślinom substancji odżywczych. Ma on również właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Aby ukorzenić i wzmocnić fikusa, musisz pozostawić go w wodzie z miodem na 24 godziny, a później umieścić oblepioną roślinę w ziemi.

Zobacz też:

Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać

Ta roślina pomaga zwalczyć kaszel i odstrasza kleszcze oraz szkodniki. Jak ją uprawiać w swoim ogrodzie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | kwiaty | pielęgnacja roślin