Reklama
Reklama

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

Owoce borówki amerykańskiej dojrzewają od połowy lipca do końca września. Jest to zależne od odmiany rośliny. Jeśli chcesz zbierać duże i liczne plony, to koniecznie zasil borówkę amerykańską składnikiem, który wiele osób traktuje jako przysmak śniadaniowy. Sprawdź przepis na naturalny nawóz.

Ogrodnicy często zadają sobie pytanie: co zrobić, żeby borówka owocowała szybko i obficie? Dużo zależy od prawidłowej pielęgnacji krzewów. Przede wszystkim najlepiej posadzić ją w słońcu na kwaśnym podłożu. Okazy, które rosną w cieniu, kwitną i owocują znacznie później. 

Roślinę należy regularnie podlewać i zrobić jej cięcie. Krzewy przycinamy zaraz po zbiorach, ewentualnie wiosną, jesienią, a nawet zimą w lutym. Polecamy też nawożenie borówki amerykańskiej naturalnym nawozem z płatków owsianych. Okazuje się, że ten przysmak śniadaniowy dodaje energii nie tylko nam, ale też wielu roślinom. 

Nawożenie borówki amerykańskiej. Przepis na nawóz z płatków owsianych

Nawóz do borówki amerykańskiej z płatków owsianych możemy przygotować w dwóch wersjach. W pierwszej z nich mielimy 3 łyżki tego produktu w młynku lub moździerzu na mąkę. Potem zalewamy je 1 l wody i odstawiamy na około 4-5 godzin, mieszając co 40 minut. 

Po upływie określonego czasu odcedzamy nawóz przez gazę i mieszamy go z wodą w proporcji 1:1. Tak przygotowaną odżywką od razu podlewamy roślinę. Nie przechowujemy mieszanki w lodówce, ponieważ szybko ulega psuciu i traci cenne wartości. 

W drugiej wersji możemy zrobić nawóz z płatków owsianych bez użycia wody. W tym przypadku wystarczy wymieszać niezmielony przysmak śniadaniowy z wierzchnią warstwą ziemi, delikatnie uklepując całość. Przy takiej metodzie uwalnianie wartości odżywczych trwa jednak dłużej. 

Jak nawóz z płatków owsianych wpływa na borówkę amerykańską?

Ze zmielonych i namoczonych płatków owsianych tak naprawdę powstaje mąką owsiana, która wpływa na ogólną kondycję borówki amerykańskiej i znacznie przyspiesza jej wzrost. Odpowiadają za to składniki znajdujące się w tym naturalnym nawozie. 

Azot i fosfor są odpowiedzialne za odpowiedni wzrost nadziemnej i podziemnej części rośliny. Z kolei potas wpływa na wielkość i jakość owoców

Ta naturalna odżywka ma w swoim składzie także magnez, cynk i wapń. Te minerały wzmacniają borówkę amerykańską, ale też skutecznie chronią ją przed chorobami i stresem spowodowanym np. zmianą warunków atmosferycznych. 

Nawóz z płatków owsianych sprawdzi się idealnie również w uprawie papryki, pomidorów i hortensji. Możemy zasilić nim nawet rośliny doniczkowe tj. skrzydłokwiat, zamiokulkas, fikus, monstera, paprotka

Zobacz też:

Jeszcze w lipcu podlej tym hortensje. Będą kwitły znacznie dłużej

Twoje borówki amerykańskie będą najładniejsze w okolicy. Musisz tylko pamiętać o tych zasadach

Nie przegap tego terminu w ogrodzie. Później nie uda ci się przesadzić piwonii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin | nawożenie