Cyklamen może kwitnąć przez całą zimę. Wystarczy odżywka z obiadowych resztek
Barwne płatki cyklamenów mogą ożywić nawet najprostszy wystrój w mieszkaniu. Nie zawsze jednak rośliny te chcą od początku bujnie kwitnąć, dlatego warto znać triki pomocne w uprawie. Od dziś zacznij odpowiednio o nie dbać i podawaj swoim kwiatom darmową odżywkę z obiadowych resztek, a twoje cyklameny będą najpiękniejsze w okolicy.
Cyklamen to piękna roślina doniczkowa o egzotycznym pochodzeniu, którą bardzo często można spotkać na parapetach w mieszkaniach Polaków. Bywa wymagająca, lecz na pewno odwdzięczy ci się bujnym kwitnieniem, gdy tylko zaczniesz o nią odpowiednio dbać.
Jeśli pomimo usilnych starań, kwiatek wydaje się wątły, słaby i nie chce wypuszczać swych intensywnie wybarwionych kwiatów, po prostu zacznij podlewać go domowym nawozem do cyklamenów na bazie kuchennych resztek. Efekty po kilku tygodniach stosowania będą widoczne gołym okiem.
Cyklamen to wybredny gatunek, jednak odpowiednio zadbany będzie zachwycał bujnymi kwiatami przez wiele miesięcy. Musisz pamiętać, aby nie przesadzać z ogrzewaniem w okresie jesienno-zimowym.
W tym okresie najlepiej przenieść go do najchłodniejszego pomieszczenia, gdzie jest około 18 stopni Celsjusza i powietrze jest wilgotne. Zbyt wysoka temperatura może bowiem powodować żółknięcie liści i skracać kwitnienie cyklamenu.
Stanowisko dla cyklamenu powinno być jasne (dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio nasłonecznione). Idealnie sprawdzi się parapet od strony wschodniej albo północnej.
Podłoże musi być za to przepuszczalne i posiadać drenaż na dnie. Jeśli chodzi o podlewanie cyklamenu, to należy go nawadniać regularnie, ale umiarkowanie - od spodu, by zapobiegać gniciu bulwy.
Może cię zainteresować: Nie wylewaj po gotowaniu zupy. Podlej skrzydłokwiat, a nie nadążysz z liczeniem nowych liści
Nie kupuj nawozów do cyklamenów w sklepie ogrodniczym. Zamiast wydawać pieniądze, samodzielnie zrób domową odżywkę do tych kwiatów, wykorzystując resztki po obiedzie, które zazwyczaj lądują w koszu na odpadki. Chodzi o obierki marchewki.
Nawóz do cyklamenu z obierek marchewki zawiera witaminy: A, B, C, E i K, a także magnez, wapń, fosfor i potas, które są potrzebne kwiatom, aby mogły zdrowo się rozwijać, wzmacniać swój system korzeniowy oraz wspierać proces kwitnienia. To także źródło antyoksydantów.
Czytaj również: Liście monstery żółkną? Działaj szybko, nim masowo zaczną opadać
Przygotowanie nawozu do cyklamenów z obierek marchewki nie jest skomplikowane. Wystarczą pozostałości po 3-4 warzywach (dokładnie umytych przed obraniem). Zalej je 1 litrem przegotowanej ciepłej wody i odstaw na noc.
Chodzi o to, aby minerały z warzyw zdążyły przeniknąć do płynu. Odcedź obierki i wyrzuć je, a płyn przelej do butelki i podlewaj cyklameny co 2-3 tygodnie. Roślina będzie odporniejsza na choroby.
Zobacz też:
Pięknie wygląda, a wymagania ma niewielkie. Wystarczy podlewać ją raz w miesiącu
To najczęstszy błąd w uprawie paproci. Przez to szybko więdną
Ta roślina przebija grudnika i gwiazdę betlejemską. Dbaj o nią w ten sposób, a zakwitnie na święta