Reklama
Reklama

Chwast o leczniczych właściwościach. Jak pozbyć się rdestu ptasiego z ogrodu?

Rdest ptasi to uciążliwy chwast, który szybko się rozrasta i może negatywnie wpłynąć na rośliny uprawne. Jest jednak od dawna stosowany w ziołolecznictwie, więc warto dowiedzieć się, jak może wpłynąć na ludzki organizm. Kiedy można stosować rdest ptasi i jak się go pozbyć z ogrodu, gdy zagłusza inne rośliny?

Rdest ptasi (Polygonum aviculare) nazywany jest też potocznie świńską trawą, drutowcem i wróblimi języczkami. To przydrożny chwast, kwitnący od czerwca do września, który często porasta również pola uprawne i trawniki. Jest odporny na zadeptywanie i suszę, a gdy zacznie się rozrastać, ciężko się go pozbyć. Przedstawiamy najlepsze sposoby na jego usunięcie z ogrodu.

Właściwości rdestu ptasiego. W tym celu możesz go użyć

Rdest ptasi to uciążliwy chwast, ale wykazuje wiele właściwości leczniczych. Warto więc zastanowić się, czy zamiast go zwalczać, nie zebrać go ręcznie i nie wykorzystać jako surowiec zielarski. Rdest ptasi od dawna znany był w medycynie ludowej i do dziś wykorzystywany jest w ziołolecznictwie. Przypisuje mu się korzystny wpływ na naczynia krwionośne i kości. Podobno wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i zapobiega demineralizacji kości.

Wykazuje działanie moczopędne, a przy tym można go stosować wspomagająco przy łagodnych stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Jest cennym źródłem łatwo przyswajalnej krzemionki, ale obfituje też w sole mineralne i witaminy. Można z niego przygotować przeznaczony do picia napar czy odwar, wywar do przepłukiwania jamy ustnej lub stosować go jako okład do przemywania trudno gojących się ran czy zmian skórnych. 

Czytaj też: Posadź w donicy drzewo truskawkowe i ciesz się zimą jadalnymi owocami. Wszyscy będą ci zazdrościć 

Jak zwalczyć rdest ptasi? Tak go usuniesz z ogrodu

Rdest ptasi szybko się rozrasta i może stanowić zagrożenie dla upraw. Warto więc poznać sposoby na jego pozbycie się. Przede wszystkim warto go regularnie usuwać, nim zdąży się rozsiać. Niestety, jeśli rdest ptasi występuje na większych obszarach, może być konieczne sięgnięcie po opryski herbicydami. Warto jednak wiedzieć, że jest uznawany za średnio wrażliwy lub odporny na działanie wielu herbicydów. Powinien więc być zwalczany w możliwie jak najwcześniejszej fazie rozwojowej.

W zwalczaniu rdestu ptasiego pomaga też wczesny wysiew nasion roślin uprawnych, by mogły wykiełkować przed rdestem. Roślina najłatwiej wypiera uprawy na mało żyznych glebach. Warto więc zadbać o ich solidne nawożenie, stosując na przykład dobrze rozłożony obornik. 

Zobacz też:

To Ferrari wśród roślin doniczkowych. Kwitnie lepiej od grudnika i gwiazdy betlejemskiej

Grudnika przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej możesz mu zaszkodzić

Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka