Reklama
Reklama

Chcesz mieć piękne cynie w ogrodzie? Przygotuj się na zbiór nasion

Cynie to rośliny łatwe w uprawie. Szybko rosną i obficie kwitną, nawet do pierwszych jesiennych przymrozków. Rośliny są kolorowe i znakomicie uzupełniają ferie wiosenno-letnich barw w każdym ogrodzie. W kontekście uprawy cyni ważny jest zbiór nasion.

Cynie to rośliny jednoroczne i rosną przez jeden sezon. Wytwarzają wtedy piękne kwiaty, a także nasiona. Niestety roślina nie powraca po kolejnych latach.

Cynie mają jasne, pojedyncze i przypominające stokrotki główki kwiatowe na smukłej łodydze. Dlatego doskonale nadają się do stosowania jako kwiat cięty w domowych ozdobach. 

Sadzenie cynii – na co zwrócić uwagę?

Cynię należy posadzić w miejscu, na które padają promienie słoneczne przez ok. 6-8 godzin dziennie. Dzięki temu roślina będzie obficie kwitnąć przez cały sezon. Oprócz tego należy zadbać o to, aby w miejscu sadzenia była dobra cyrkulacja powietrza, zapobiegająca chorobom liści, chociażby mączniakowi prawdziwemu.

Najlepszą glebą pod uprawę cyni będzie ziemia bogata w materię organiczną i dobrze przepuszczalna. Idealne pH gleby powinno utrzymywać się na poziomie od 5,5 do 7,5 pH. Dodatkowo można ziemię wzbogacić kompostem (próchnicą), żeby kwiaty rosły w szybszym tempie.

Sadzenie cynii – jakie warunki zapewnić roślinie?

Cynię najlepiej sadzić z nasion bezpośrednio na rabacie ogrodowej. Należy zrobić to w ten sposób, ponieważ rośliny nie lubią przesadzania. Jeśli przesadzanie jest konieczne, bo wcześniej roślina była zasadzona w pomieszczeniu, to trzeba je przeprowadzić w momencie, kiedy roślina jest młoda i robić to ostrożnie.

Warto wiedzieć, że cynie są wyjątkowo wrażliwe na mróz. Dlatego nie można wysiewać nasion, zanim nie ustąpią ostatnie przymrozki. Minimalna temperatura w trakcie dnia, która nie uniemożliwi rozwojowi rośliny to poziom ok. 16°C. Natomiast preferowany zakres to od 23°C do 28°C. Odległość pomiędzy sadzonymi kwiatami powinna wynieść od 25 do 30 cm.

Jak zbierać nasiona cynii i kiedy je wysiewać?

Cynie umierają w momencie, kiedy jest już dla nich za chłodno. Sposobem na uzupełnienie swojej hodowli w kolejnym sezonie, jest zebranie nasion z kwiatów. W pełni dojrzałe nasiona będą znajdować się w zasuszonym i przekwitniętym kwiatostanie. Można do niego dostać się przy użyciu palców.

Warto wiedzieć o tym, że nasiona cynii najlepiej zbierać w suche i słoneczne dni. Trzeba unikać zbierania ich niedługo po opadach deszczu. Potem przekwitnięte kwiatostany trzeba oczyścić z uschniętych części, żeby dostać się do nasion. Następnie powinno się je dobrze wysuszyć, na przykład na rozłożonej gazecie lub płaskim naczyniu, 

Kolejny krok to przechowywanie nasion cynii. Należy je składować w suchym i chłodnym miejscu. Najlepiej w papierowej kopercie lub w kartoniku. W kolejnym sezonie można przejść do wysiewu. Optymalnym terminem jest okres w kwiecień-maj.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | kwiaty