Reklama
Reklama

Za te monety z PRL-u możesz dostać fortunę. Sprawdź, czy nie masz ich w domu

Numizmatyka to nauka dotycząca fizycznych form środków płatniczych. Osoby interesujące się tą dziedziną często kolekcjonują rzadkie egzemplarze monet. Niektóre z tych przedmiotów mogą być warte fortunę. również te pochodzące z PRL-u.

W Polsce regularnie odbywają się aukcje ze starymi monetami. Licytowane są też egzemplarze z PRL. Przykładem jest 10-groszowa moneta z 1973 roku, którą sprzedano za 33 tys. złotych zaledwie kilka dni temu.

Na okrągły jubileusz – od 1973 roku minęło już 50 lat, wyjątkowa moneta (bez znaku mennicy) znów znalazła się w centrum zainteresowania numizmatyków. Aukcjonariusz wydał na nią aż 38 940 złotych – dodatkową kwotę stanowiła opłata aukcyjna.

Ile kosztowała poprzednia najdroższa polska moneta?

Co ciekawe, poprzednim liderem zestawienia najdroższych monet w Polsce również była 10-groszówka bez znaku mennicy. W tamtym czasie osobie licytującej udało się ją nabyć za 29 900 złotych. 

Jednak polskie monety są licytowane nie tylko na aukcjach w naszym kraju. Absolutny rekord padł w Stanach Zjednoczonych w styczniu 2018 roku. Wtedy za monetę 100 dukatów Zygmunta III Wazy zapłacono 2 160 000 dolarów, czyli 9 303 444,00 złotych.

Cechą wyróżniającą monetę 100 dukatów Zygmunta III Wazy było to, że zaprojektował ją szwajcarski artysta Samuel Ammon. Na rewersie znajduje się popiersie Zygmunta III Wazy z tarczą z herbami Polski, Litwy, Szwecji, Gotlandii i herb rodu Wazów – snopek.

Ile warte są stare pieniądze z PRL-u?

W kontekście ceny kluczowymi czynnikami są: rok produkcji, nominał, a także rzadkość występowania konkretnego egzemplarza. Droższe mogą być banknoty, które ze względu na materiał wykonania, szybciej się uszkadzają. Dlatego za zadbane sztuki można uzyskać wysoką cenę.

Wydaje się jednak, że wciąż jest jeszcze za wcześnie, żeby dużo zarobić na starych pieniądzach z PRL – oczywiście, jeśli nie jest to 10-groszówka bez znaku mennicy. Można tutaj posłużyć się przykładem. Banknot 1000 złotych z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, wydany w Warszawie 1 czerwca 1982 r., który nie trafił do obiegu (jest w idealnym stanie), kosztuje ok. 30 złotych.

Czy moneta z defektem może być wyjątkowo cenna?

Defekty mennicze na monetach mogą sprawić, że poszczególne egzemplarze staną się wyjątkowo cenne. Przykładów na to nie brakuje. Na popularnym portalu aukcyjnym eBay można bez problemu znaleźć propozycje sprzedaży monet o wartości 2 euro, których cena wywoławcza wynosi zawrotne 100-300 tys. złotych. 

Zobacz też:

Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?

​Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie

Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze