Tym osobom ZUS wypłaci 4000 złotych. Sprawdź warunki
Pewna grupa zawodowa może liczyć na dodatkowe środki od ZUS-u jeszcze przed emeryturą. Wynoszą one około 4 tysięcy złotych. Mowa o tak zwanym świadczeniu kompensacyjnym, które przysługuje nauczycielom oraz pedagogom, którzy pracowali w szkole więcej niż dwadzieścia lat. Podpowiadamy, jak starać się o to świadczenie i jakie warunki należy spełnić.
Świadczenie kompensacyjne to wsparcie finansowe oferowane przez ZUS. Przysługuje one osobom, które przez co najmniej 20 lat pracowały w placówkach edukacyjnych. O otrzymanie go mogą ubiegać się pedagodzy i nauczyciele, którzy zatrudnieni byli w szkołach, ośrodkach wychowawczych oraz innych instytucjach, zapewniających opiekę i wychowanie młodzieży, uczącej się poza miejscem stałego zamieszkania. Muszą oni jednak spełnić pewne warunki. Sprawdź, kto i jak może starać się o to świadczenie.
Ze świadczenia kompensacyjnego mogą korzystać jedynie osoby, spełniające określone warunki. Podstawą jest osiągnięcie wymaganego wieku, który na rok 2025 i 2026 ma wynosić co najmniej 56 lat dla kobiet oraz co najmniej 61 lat dla mężczyzn.
Oprócz tego osoba, która stara się o świadczenie, powinna mieć 30 lat stażu zawodowego, w który wlicza się co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze przynajmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.
Kolejne kryterium, które musi zostać spełnione, dotyczy stosunku pracy. Zgodnie z założeniami ZUS, musi on zostać rozwiązany na wniosek osoby, która ubiega się o świadczenie. Oprócz tego pieniądze te przysługują również pedagogom, których miejsce pracy zostało zlikwidowane lub doszło w nim do zmian organizacyjnych, które uniemożliwiły zatrudnienie danych osób w pełnym wymiarze zajęć.
Warto również wiedzieć, że świadczenie kompensacyjne ma charakter okresowy i ustaje w dniu poprzedzającym dzień, w którym nauczyciel uzyskał prawo do emerytury lub w dniu poprzedzającym dzień, w którym osiągnięty został wiek emerytalny.
Kwota przyznawana przez ZUS w ramach świadczenia kompensacyjnego jest wynikiem dzielenia sumy zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, zapisanego na ich indywidualnym koncie w ZUS, przez średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat.
Ważną informacją jest także to, że świadczenie nie może być niższe niż najniższa emerytura. Według danych z grudnia 2024 roku, średnia kwota, którą otrzymywali uprawnieni pedagodzy, wynosi blisko 4 tysiące złotych, ponieważ równa jest dokładnie 3971,14 złotych.
Czytaj również: Tyle możesz dorobić do emerytury, by nie zmniejszyć świadczenia. Jest konkretna kwota
Chcąc starać się o świadczenie kompensacyjne, należy najwcześniej 30 dni przed dniem, w którym spełniamy warunki do uzyskania świadczenia lub dniem, w którym mamy zamiar przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, dostarczyć do ZUS-u odpowiednie dokumenty. Zaliczamy do nich:
- informację o okresach składkowych i nieskładkowych,
- dokumenty, które potwierdzają okres wykonywania pracy nauczycielskiej,
- dokumenty, zaświadczające okresy, między innymi: pracy, prowadzenia działalności pozarolniczej, służby wojskowej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urlopu wychowawczego, nauki w szkole wyższej,
- wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne (ENSK),
- dokumenty, potwierdzające wynagrodzenie przed 1 stycznia 1999 r.
Zobacz też:
4000 złotych na inwestycję w ogrodzie. Sprawdź, czy możesz dostać
Szukasz pracy dorywczej? Płacą nawet 75 zł za godzinę. Sprawdź warunki
Mało kto wie o tej dotacji. Zwrócą pieniądze za klimatyzację