Reklama
Reklama

Nawet 21 dni płatnego urlopu zdrowotnego. Mało kto wie, jak z niego skorzystać

Część pracowników może skorzystać z 21 dni dodatkowego urlopu, który można wykorzystać na poprawę swojego stanu zdrowia. Wynagrodzenie jest w tym okresie naliczane jak ekwiwalent za zwykły urlop wypoczynkowy, a nie tak, jak zwolnienie lekarskie (80 proc. pensji). Nie każdy może jednak skorzystać z tej możliwości. Kto ma prawo do 21 dni urlopu zdrowotnego? Na co można go wykorzystać?

3 tygodnie dodatkowego urlopu na rehabilitację

Dodatkowe 21 dni wolnych w ramach urlopu zdrowotnego przysługuje wszystkim pracownikom z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnoprawności. Nie trzeba wykorzystać ich w jednym ciągu – 21 dni to łączny czas przysługujący w danym roku kalendarzowym. 

Urlop zdrowotny można wykorzystać na uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym, nie wystarczy jednak sama deklaracja – lekarz musi wystawić wniosek o skierowanie na takie leczenie, określić formę i czas trwania. 

Do obowiązków pracownika należy przedstawienie skierowania pracodawcy na tyle szybko, aby mógł zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu pracy podczas nieobecności. Wracając z turnusu, pracownik musi pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego zaświadczenia, które jest podstawą do wypłacenia wynagrodzenia za dni urlopowe. 

Wynagrodzenie za urlop zdrowotny nalicza się tak samo, jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

Urlop zdrowotny na badania specjalistyczne i naprawę sprzętu medycznego

Pracownicy z orzeczeniem mogą wykorzystać urlop zdrowotny nie tylko w przypadku turnusu rehabilitacyjnego, ale także na czas wykonywania badań i czynności związanych z szeroko rozumianą opieką zdrowotną. To m.in.:

  • poddanie się zabiegom leczniczym lub usprawniającym;
  • udział w badaniach specjalistycznych;
  • uzyskanie lub naprawa sprzętu medycznego wykorzystywanego przez pracownika.

Opisywane powyżej zasady obowiązują na podstawie art. 20 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i mimo zbliżonej nazwy nie są tym samym co urlop na poratowanie zdrowia, do którego uprawnieni są m.in. nauczyciele, ale też sędziowie, prokuratorzy, strażacy czy górnicy.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca