Reklama
Reklama

800 zł na dziecko już we wrześniu? Wystarczy wypełnić jeden wniosek

Mimo że świadczenie "800 plus" według planów ma obowiązywać dopiero od stycznia 2024 r., to niektórzy rodzice mają szansę otrzymać 800 zł na dziecko już we wrześniu. Wystarczy jedynie, że w odpowiednim terminie złożą w ZUS-ie jeden wniosek. Jak to jest możliwe? Sprawdź, jakie dokumenty musisz dostarczyć, aby dostać dodatkowe świadczenie.

Podwyżka świadczenia planowana jest na styczeń 2024 roku, jednak rodzice mogą poczuć przedsmak tej podwyżki już we wrześniu. Wystarczy we właściwym terminie złożyć w ZUS-ie jeden wniosek. Wyjaśniamy, z czego to wynika i jakie dokumenty należy złożyć.

800 zł na dziecko już we wrześniu. Jak to możliwe?

Od 1 lipca tego roku rodzice mogą wnioskować o świadczenie "Dobry start". To pomoc finansowa, która ma wesprzeć ich podczas kompletowania wyprawki szkolnej dla dzieci. Wynika ona z tytułu rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Świadczenie wynosi 300 zł i jest wypłacane jednorazowo. Wnioski można składać do końca listopada bieżącego roku. Jednak warto to zrobić, jak najszybciej, ponieważ wysyłając dokumenty w lipcu lub w sierpniu, rodzic otrzyma wypłatę pieniędzy do 30 września.

Oznacza to wiec, że wraz z wypłatą przysługującego świadczenia "500 plus" wnioskodawcy mają szansę na otrzymanie we wrześniu aż 800 zł na każde dziecko. Wobec tego formalności lepiej dopilnować wcześniej, żeby nie ryzykować opóźnienia wypłaty świadczenia, które może zostać wydane równolegle z "500 plus".

Kto może złożyć wniosek o świadczenie w ramach programu "Dobry Start"?

Wniosek o wypłatę takiego świadczenia może złożyć:

  • Rodzic, w przypadku, gdy:

- dzieckiem opiekuje się równocześnie oboje rodziców, z wnioskiem o świadczenie powinien wystąpić jeden z nich. Jeśli oboje złożą wniosek, świadczenie otrzyma ten, który zrobił to jako pierwszy,

- dziecko nie mieszka z obojgiem rodziców - wniosek składa ten rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem.

- dziecko  zgodnie z orzeczeniem sądu  jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców - wtedy każdy z nich może złożyć wniosek i otrzymać świadczenie dobry start w wysokości 150 zł.

  • Opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję.
  • Opiekun prawny dziecka, czyli osoba, której sąd powierzył opiekę nad dzieckiem.
  • Osoba ucząca się, czyli pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich.

"300 plus" nie przysługuje każdemu dziecku

Dodatkowo należy pamiętać, że nie każdemu dziecku przyznane będzie świadczenie "Dobry start". Wypłata nie przysługuje dzieciom, które:

odbywają roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce lub w przedszkolu,

studentom.

Jak złożyć wniosek o wyprawkę szkolną? Zrobisz to tylko online

Od 2021 r. wypłatą świadczenia "Dobry start" zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ważną informacją jest to, że wnioski można składać jedynie w formie elektronicznej. Można to robić od 1 lipca, aż do 30 listopada. Można to zrobić:

  • przez portal "Emp@tia",
  • przez bankowość elektroniczną,
  • przez portal PUE ZUS.

Ważne potwierdzenie złożenia wniosku

Jeżeli prawidłowo złożymy wniosek, to każdy rodzic lub opiekun otrzyma informację, świadczącą o przyjęciu wymaganych dokumentów.

W przypadku, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną albo portal Emp@tia, to UPO zostanie wysłane na adres e-mail podany we wniosku.

Natomiast wniosek wysłany za pośrednictwem portalu PUE ZUS, potwierdzony zostanie UPP. To, czy go dostarczono, można sprawdzić na swoim profilu, wchodząc w listę dokumentów wysłanych.

Zobacz też:

​Chcesz mieć wyższą emeryturę? Postaw na OIPE i otrzymuj świadczenie w euro

Chcesz trenować z Anną Lewandowską? Zacznij odkładać pieniądze, bo cena zwala z nóg

​Ważna informacja dla seniorów. ZUS zmienia terminy wypłat emerytur w marcu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenia | 500 zł na dziecko | pieniądze