Reklama
Reklama

Wiesz, co możesz postawić bez pozwolenia na budowę? Lista jest długa

W związku z wprowadzanymi na bieżąco zmianami nie trzeba będzie już mieć pozwolenia na budowę, aby postawić wymarzony dom. W sejmie uchwalono niedawno ważne przepisy. Niedługo pojawią się też darmowe projekty dużych domów, które będzie można pobrać ze strony GUNB.

W czwartek 17 sierpnia 2023 roku przyjęto w sejmie przepisy, które mają sprawić, że budowa domu będzie mniej skomplikowana. Znaczące zmiany mają wejść w życie już w tym roku. Niestety wciąż nie podano jeszcze ostatecznej daty.

Kluczowa w kontekście przyjęcia zmian będzie też akceptacja Senatu i Prezydenta RP. Nowe przepisy będą znacznie poszerzać zakres możliwości budujących. Będzie to kolejne ułatwienie po wprowadzonym w 2022 roku umożliwieniu stawiania domów do 70m2 bez pozwolenia. Na czym mają polegać nowe zasady?

Jakie obiekty nie będą wymagały pozwolenia na budowę?

Szczegółowe informacje na temat tego, co nie będzie wymagało pozwolenia na budowę, opublikowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dzięki nowym przepisom z konieczności ubiegania się o zatwierdzenie będą wyłączone budynki:

  • wolnostojące,
  • o dowolnej powierzchni zabudowy,
  • z maksymalnie 2 kondygnacjami,
  • których obszar oddziaływania w całości będzie mieścić się na działce lub działkach, na których zaprojektowano dom,
  • stawiane w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, czyli nie na sprzedaż albo wynajem.

Czy budynki stawiane bez pozwolenia można sprzedawać lub wynajmować?

W kontekście ostatniego z warunków nowych przepisów, czyli zakazu sprzedaży lub wynajmowania budynków, pojawia się wiele pytań. Warto wiedzieć, że ten zapis został stworzony, żeby uniemożliwić deweloperom korzystanie z ułatwienia zwalniającego z konieczności posiadania pozwolenia na budowę.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśniło, że ostatni z warunków nie wyklucza, aby osoba, która na początku zbudowała dom dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, w kolejnych latach sprzedała go lub wynajęła.

Jakie przepisy będą regulować budowę domu?

Na inwestorach prywatnych wciąż będzie spoczywać obowiązek zatrudnienia kierownika budowy, a także prowadzenia dziennika budowy oraz zgłoszenie na podstawie projektu. Z kolei w przypadku stawiania domu na terenie bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

Zobacz też:

Biały sufit jest już passe. Teraz to będzie najmodniejszy kolor

Twój salon jest ciemny? W ten sposób rozświetlisz go jesienią

Tak ocieplisz wnętrze swojego domu. Te dodatki to must have na jesień i zimę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budowa