Reklama
Reklama

W PRL-u była w każdym domu. Dziś warta jest małą fortunę

Większość osób już dawno temu pozbyła się mebli, które królowały w czasach PRL-u. Mowa o meblościankach, sekretarzykach i kryształach. Obecnie zainteresowani stylem retro poszukują takich perełek i są w stanie zapłacić za nie niemałe sumy. Jedną z takich rzeczy jest ława "jamnik". Jak wygląda i ile teraz kosztuje? Odpowiadamy.

Dzięki meblom z PRL-u można urządzić mieszkanie w stylu retro. Właśnie dlatego stare, zapomniane rzeczy z lat 60. i 70. wracają do łask. Fotele, kanapy i stoliki są wystawiane na aukcjach za spore pieniądze. Sprawdź wysoką cenę ławy "jamnik"

Ława "jamnik" na aukcjach. Ile trzeba za nią zapłacić?

W PRL-u niemal każdy z nas miał w domu "ławę jamnik", która pełniła funkcję stolika do kawy. Wykonywano ją z płyty wiórowej albo drewna bukowego. Miała zgrabne nóżki oraz prosty, długi blat pomalowany lakierem na wysoki połysk. Pod nim najczęściej znajdowała się ażurowa półka. 

Ten stolik z PRL-u po raz pierwszy wyprodukowano w latach 60. Zainteresowanie meblem było tak duże, że aż wysyłano go na eksport. Z czasem jednak wyszedł z mody i wiele osób wyrzuciło przedmiot na śmietnik. 

Obecnie ława "jamnik" znów powróciła do łask. Na portalach aukcyjnych najtańsze modele kosztują 200 zł, a te najdroższe nawet 1500 zł

Nie tylko ława "jamnik". Te meble z PRL-u również są modne

Wiele współczesnych stolików projektuje się na wzór stołu "kawa" i "papieros" z designu PRL-u. Cechuje je blat w kształcie łezki, zamocowany na trzech nogach z białym lub czerwonym obramowaniem. W Internecie kupimy takie meble za około 1300 zł za sztukę

Bardzo pożądany we wnętrzach retro jest kultowy fotel 366 z PRL-u, który cechował się niskim siedziskiem zawieszonym nad ziemią i drewnianymi podłokietnikami. Obecnie w sklepach z meblami możemy znaleźć takie meble, będące odzwierciedleniem pierwowzoru z lat 60. Na aukcjach są dostępne oryginalne fotele w cenie od 400 do 1000 zł za sztukę

To tylko niektóre przykłady perełek z PRL-u, które teraz są chętnie kupowane przez osoby urządzające wnętrza nowego domu. Poszukiwanie są również tapczany i komody charakterystyczne dla tego okresu. Warto zatem wyjąć stare meble z piwnicy i sprzedać je za małą fortunę. 

Zobacz też:

Już nie biel. Teraz wszyscy przemalowują kuchnie na ten kolor

Tak mieszka Małgorzata Kożuchowska. Elegancja i luksus

Aranżację balkonu zacznij od podłogi. Tanie i efektowne sposoby, które nie wymagają fachowców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: salon