Reklama
Reklama

Sofa w tym kolorze to zły pomysł. Powodów jest kilka

Biała sofa czy kanapa pojawiają się w wielu współczesnych wnętrzach. Choć rewelacyjnie się prezentują, trudno je utrzymać w czystości, a ich czyszczenie jest kosztowne. Wyjaśniamy, dlaczego lepiej zrezygnować z tego elementu w salonie i czym można go zastąpić, by wnętrze nadal sprawiało wrażenie jasnego i lekkiego.

We wnętrzach króluje obecnie eklektyzm, styl industrialny, boho i styl skandynawski. Także i ci, którzy postawili na klasyczne rozwiązania, mogą się pochwalić modnym wystrojem domu czy mieszkania. Jednym z chętnie wybieranych ostatnio elementów jest biała sofa czy kanapa, które wizualnie rozjaśniają przestrzeń i prezentują się zjawiskowo. Są przyjemnym punktem każdego salonu i przy ich pomocy można łatwo powiększyć optycznie nawet niewielką przestrzeń. Niestety, sofy w tym kolorze w ogóle nie są praktyczne. Wyjaśniamy, dlaczego nie jest to najlepszy wybór.

Sofa w białym kolorze — modna, ale niepraktyczna

Biała sofa z pewnością jest modna i łatwo ją dopasować do mebli w dowolnym kolorze. Biel i czerń pasują bowiem do wszystkiego. Ustawienie w salonie podobnego produktu sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej ekskluzywne i wykwintne. Wszystko dlatego, że nieskazitelna biel jest trudna do utrzymania — i właśnie z tego powodu podobne rozwiązanie jest mało praktyczne. We własnym domu każdy chce się czuć swobodnie, a zbytnia ostrożność na pewno nie wpływa na poczucie komfortu na co dzień.

Białe sofy, kanapy czy narożniki są podatne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i szybko tracą swój urok — zwłaszcza jeśli mamy w domu dzieci czy zwierzęta. Istnieje co prawda dużo środków do czyszczenia, a także narzuty czy koce do okrywania zestawów wypoczynkowych. Jeśli jednak podobna narzuta nie będzie biała, posiadanie białej kanapy i tak traci sens — chyba że będziemy ją pokazywać jedynie przy gościach.

Istnieją materiały, które łatwiej jest wyczyścić, z uwagi na ich plamoodporność. Biała sofa powiększa zaś optycznie wnętrze i stwarza wrażenie większej przestronności. Czy jednak wrażenie to jest warte czasu poświęconego na czyszczenie i pranie? Nawet projektanci wnętrz coraz częściej uważają, że lepiej postawić na wygodę. Na białej sofie brud i sierść są lepiej widoczne, niż na kolorowych meblach tapicerowanych.

Czytaj też: Wybrano najmodniejszy kolor wnętrz. W 2024 r. będzie królował w mieszkaniach 

Białe sofy — kosztowne czyszczenie i dodatki

Białe sofy co prawda prezentują się elegancko, ale tylko do momentu, gdy ktoś ich nie zabrudzi. Czyszczenie białej tapicerki jest zaś kosztowne — w zasadzie tylko pralnia chemiczna jest w stanie skutecznie pozbyć się niektórych zabrudzeń. Dla jasnego obicia zagrożeniem może być bowiem nie tylko wino, obiad czy brudne łapy psa, ale nawet barwniki z ubrań — na przykład z nowych jeansów.

Co więcej, by sofa prezentowała się zjawiskowo, konieczne jest dobranie do niej odpowiednich dodatków, co również zwiększa poniesione na nią koszty. Musimy zainwestować na przykład w barwne poduszki czy pledy - inaczej ten biały mebel może uczynić wnętrze nijakim i mdłym. Lepiej więc postawić na kanapy czy sofy o ciemniejszych obiciach i zestawić je z eleganckimi, białymi dodatkami.

Zobacz też:

Wąska kuchnia w bloku to spore wyzwanie. Zaprojektuj ją w ten sposób, a będzie funkcjonalna

Ten styl jest idealny do małego mieszkania w bloku. Rozjaśnia i optycznie powiększa przestrzeń

Planujesz malowanie mieszkania? Trzymaj się tych zasad, by nie dodawać sobie pracy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aranżacja wnętrz | salon