Reklama
Reklama

Pokój dla dziewczynki - jak go urządzić?

Urządzanie pokoju dla dziewczynki jest trudnym zadaniem, ponieważ musimy uwzględnić gust naszej pociechy, równocześnie tworząc funkcjonalną i estetyczną przestrzeń, która posłuży przez kilka lat, a więc będzie ‘’rosła’’ wraz z naszym dzieckiem. Sprawdź, jak to zrobić i jakie aranżacje cieszą się dużą popularnością.

Urządzając pokój dla dziewczynki, zwróćmy uwagę na jego funkcjonalność oraz możliwość szybkich zmian wystroju. Warto wybrać jeden motyw przewodni, który powinien być zgodny z zainteresowaniami dziecka.

Oprócz tego pamiętajmy, aby uwzględnić potrzeby naszej pociechy i stworzyć przestrzeń, która będzie mogła towarzyszyć jej przez lata. Podpowiadamy, jak to zrobić i jak urządzić pokój dla dziewczynki.

Urządzanie pokoju dla dziewczynki: najważniejsze zasady

Urządzając pokój dla dziewczynki, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że dziecko również ma swój gust i zainteresowania i to ono ma się dobrze czuć w pomieszczeniu. Oprócz tego warto pamiętać o innych ważnych zasadach, dotyczących aranżacji tego typu przestrzeni.

Pozwólmy dziecku wybrać kolorystykę pokoju, ponieważ nie każdej dziewczynce przypadnie do gustu cukierkowy róż. W takim pomieszczeniu świetnie sprawdzą się również kolory naturalne, takie jak biel, jasny róż, beż, zieleń czy błękit. Warto zdecydować się na jeden kolor przewodni całego pokoju, dzięki czemu stworzymy spójną całość.

Natomiast kwestia funkcjonalności pomieszczenia to decyzja, która powinna należeć już do dorosłych. Wybierając meble, zdecydujmy się na takie, które będą rosły razem z naszym dzieckiem, np. dzięki możliwości regulacji rozmiaru. Oprócz tego postawmy na szafki, regały oraz krzesła, które będą solidne i wytrzymają dziecięce zabawy. Warto, by równocześnie meble były lekkie, tak by bez trudu móc je przenosić.

Dodatkowo pokój dla dziecka, powinien mieć wyraźnie wydzielone trzy strefy: spania i odpoczynku, nauki oraz zabawy. Dzięki temu maluch będzie mógł skupić się na wykonywaniu jednej konkretnej czynności i nie poczuje się rozkojarzony.

Strefy możemy wydzielić, używając np. dywaników, materiałowych oddzielaczy czy lekkich mebelków. W strefie snu i odpoczynku umieśćmy łóżko, fotel i lampkę nocną, w strefie nauki - biurko, tablicę kredową lub magnetyczną, a w strefie zabawy - szafki, pudełka i kosze z zabawkami.  

Ważnym kryterium musi być także bezpieczeństwo dziecka. Z tego powodu podczas kupna wyposażenia, powinniśmy uważnie sprawdzać certyfikaty oraz oznaczenia umieszczone na akcesoriach i sprzętach.

Kupując meble, stawiajmy na te oznaczone znakiem CE, co oznacza, że spełniają one normy Unii Europejskiej. Natomiast materace, pościele, kołdry i poduszki do pokoju dziecięcego powinny posiadać certyfikat Oeko-Tex, świadczący o jakości produktów tekstylnych i włókienniczych.

Czego nie może zabraknąć w pokoju dziecięcym?

Aranżując pokój dziecięcy dla dziewczynki, nie możemy zapomnieć o kilku elementach, które będą stanowiły podstawę całego wystroju i przede wszystkim będą spełniały główną rolę tego pomieszczenia. Oto, czego nie może zabraknąć w pokoju dziecięcym:

  • Łóżko - w tym przypadku mamy bardzo duży wybór: od bardzo prostych, klasycznych modeli, przez te przypominające miniaturowe domki, aż do ozdobionych baldachimami, które upodabniają pokój do sypialni księżniczki. Warto postawić na łóżko z regulacją długości, które będzie służyło przez wiele lat. Natomiast w małym pokoju świetnie sprawdzi się łóżko z antresolą, które pozwoli nam zaoszczędzić sporo miejsca.
  • Modułowe regały do pokoju dziecięcego - można je dowolnie ze sobą łączyć i personalizować. Regały dla dzieci to najlepsze miejsce do wyeksponowania zabawek i przechowywania książeczek.
  • Biurko służące zarówno do nauki, jak i zabawy - młodsze dzieci mogą się przy nim uczyć rysowania i pisania pierwszych literek, a starszym posłuży do odrabiania lekcji. Dobrym rozwiązaniem, będzie także biurko z dodatkowymi szufladami i szafkami, które dadzą nam przestrzeń do przechowywania. Oprócz tego warto zwrócić uwagę, aby biurko miało regulację wysokości. Natomiast w niewielkich pokojach, dobrze sprawdzi się biurko narożne.  
  • Krzesło - powinno ono pasować do biurka i do wystroju całego umeblowania, jednak przede wszystkim musi być ono wygodne i takie, które nie będzie obciążało kręgosłupa dziecka. Dobrym pomysłem jest wybór krzesła obrotowego z kółkami, które wyposażone są w mechanizm bezpieczeństwa, utrzymujący je w miejscu, gdy dziecko wstaje.  
  • Pudełka i pojemniki - w pokoju dziewczynki nie powinno też zabraknąć pudełek i pojemników pełniących zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Dziecko może przechowywać w nich swoje zabawki, dzięki czemu w pomieszczeniu utrzymany będzie większy porządek.

Pokój dla dziewczynki - 3 propozycje wystroju

Pokój dla dziewczynki możemy urządzić, kierując się gotowymi propozycjami wystroju, które królują w internecie. Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać dodatki, kolorystykę i ogólny wygląd pomieszczenia. Oto 3 najczęściej wybierane propozycje wystroju:

  • Pokój dla księżniczki

W takiej aranżacji doskonale sprawdzi się w biel, delikatny róż lub odcień lawendowy. Chcąc podkreślić charakter takiego wnętrza, warto zdecydować się na wyklejenie ścian dopasowaną tapetą np. nad łóżkiem. Może ona mieć deseń kwiatowy lub geometryczny.

W przypadku takiego wystroju nie zapominajmy o iście królewskim łóżku. W tym celu możemy zastosować lniany lub bawełniany baldachim. Jeśli jednak nie mamy zbyt wiele miejsca w pokoju, to możemy wybrać łóżko z większym wezgłowiem zamiast baldachimu. Oprócz tego zadbajmy o odpowiednie tekstylia i dodatki np. poduszki, kolorowe zasłony lub pościel w kwiatowy deseń. Reszta wystroju powinna być stonowana i jednobarwna, aby nie przytłoczyć całości projektu.  

  • Pokój dla dziewczynki w stylu retro

Jednym z popularnych rozwiązań aranżacyjnych jest projekt pokoju retro dla dziewczynki. Charakter vintage podkreślimy przede wszystkim dzięki zastosowaniu mebli metalowych, takich jak łóżko z metalowym stelażem lub prosty, drewniany model. W tym przypadku tekstylia powinny mieć kolor biały lub beżowy. Możemy również zdecydować się na wzory kwiatowe w stonowanych barwach.

Podobnie z tapetą, warto postawić tu na delikatne desenie kwiatowe. Całości dopełnią wysokie, stojące lampy oraz małe lampki z abażurami. W wystroju retro świetnie sprawdzą się także wzory z kropkami, które możemy zastosować np. na frontach mebli.

  • Pokój dla miłośniczki podróży i zwierząt

Ciekawym rozwiązaniem w pomieszczeniu dla dziewczynki może być przygotowanie projektu pokoju małej podróżniczki, kochającej zwierzęta. Podczas tworzenia tej aranżacji, wybierajmy kolory nawiązujące do natury - błękit, granat, zieleń, beż lub brąz.

Świetnym wyborem będzie tutaj łóżko domek. Przy zakupie dodatków postawmy na odważne wzornictwo z motywem np. sawanny. Możemy również wybrać dywany z takim deseniem. Bardzo dobrze w klimat takiego pokoju wpasuje się również niewielkie tipi dla dzieci umieszczone np. w kącie pomieszczenia.

Zobacz też:

Urządzasz łazienkę dla seniora? Tego nie może w niej zabraknąć

Na ten kolor nigdy nie maluj ścian. Męczy oczy i przygnębia

Wnętrza w tym kolorze poprawiają nastrój. Do tego są wyjątkowo modne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aranżacja wnętrz