Reklama
Reklama

Już nie lamele czy terakota. Tak wygląda najmodniejsze wykończenie kuchni i łazienki

W ostatnich latach podczas urządzania kuchni lub łazienki wiele osób decydowało się na lamele czy terakotę. Jednak obecnie króluje całkowicie coś innego. Warto zwrócić swoją uwagę na unikatowe i wyjątkowe płytki zellige, które mają niezwykłe kolory i ocieplą każde wnętrze. Sprawdź, co je cechuje oraz do jakiego stylu będą idealnie pasować.

Płytki zellige to ręcznie zdobione płytki ceramiczne. Ich historia sięga już IX wieku i wywodzą się z Maroko. Płytki na początku wykorzystywane były do dekorowania meczetów, pałaców czy budynków publicznych. Jednak z czasem zaczęto je wykorzystywać również w prywatnych domach. Do dziś w Maroko są one wytwarzane tradycyjnymi metodami. Co więcej, zdobywają one coraz większą popularność również w naszym rejonie. Podpowiadamy, jak urządzić wnętrze przy ich użyciu.

Co warto wiedzieć o marokańskich płytkach zellige?

Zazwyczaj płytki zellige, które używane są we wnętrzach, mają postać kwadratów o wymiarach 10 × 10 cm. Czasem również mają kształt prostokątny, a w przypadku publicznych budynków mogą przyjmować bardziej skomplikowane postaci ułożone w mozaikę.

Płytki te cechuje fakt, że mają one nieregularne krawędzie oraz lekko pofalowaną i lśniącą powierzchnię. Jeśli chodzi o kolory płytek zellige to mamy tu naprawdę duży wybór, ponieważ do barwienia ich używane są naturalne pigmenty.

Decydując się na marokańskie płytki, musimy wziąć pod uwagę to, że mają one dość nieregularny kształt i nierówną powierzchnię. Wobec tego układanie ich jest trudniejsze niż w przypadku tradycyjnych płytek i wymaga doświadczenia oraz cierpliwości. Dodatkowo wyzwaniem jest także to, że układa się je bez fugi lub z minimalną jej ilością w przypadku pomieszczeń wilgotnych.

W jaki sposób powstają tradycyjne płytki zellige?

Tradycyjne płytki zellige produkowane są z ręcznie nierafinowanej gliny. Jest ona ugniatana z wodą oraz następnie formowana w kształt wspomnianych kwadratów lub prostokątów. Po uformowaniu ich płytki są suszone na słońcu, a następnie wypalane.

Kolejnym krokiem jest szkliwienie płytek oraz jeśli mają mieć one nietypowy kształt, to wycinanie ich za pomocą ostro zakończonego młoteczka. Obecnie w sklepach dostępne są nie tylko tradycyjne płytki zellige, ale także kafelki, które są inspirowane tą metodą, jednak wytwarza się je za pomocą nowoczesnej techniki.

Czytaj również: Szare kanapy są już passe. Teraz w salonach królują meble w tym kolorze

Do jakich wnętrz pasują płytki zellige?

Płytki zellige świetnie sprawdzają się w kuchniach oraz łazienkach. Idealnie komponują się one z wnętrzami, takimi jak np. boho. Równie dobrze wyglądać będą one stylach nawiązujących do międzywojennego modernizmu.

Warto także wiedzieć, że tego typu płytki, o tak nieregularnych krawędziach, mogą nam pomóc w ociepleniu wnętrz minimalistycznych. Kafelki Zellige równie dobrze odnajdują się w łazienkach rustykalnych, a także pięknie prezentują się na tle białej ceramiki. Często są one także uzupełnieniem wnętrz skandynawskich lub nowoczesnych.

Zobacz też:

Aranżację balkonu zacznij od podłogi. Tanie i efektowne sposoby, które nie wymagają fachowców

Zapomnij o uciążliwym słońcu na balkonie. Tak zapewnisz sobie przyjemny cień

W PRL-u była w każdym domu. Dziś warta jest małą fortunę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ściany | inspiracje