Reklama
Reklama

Jak urządzić małą łazienkę? Porady aranżacyjne

Łazienka o niewielkim metrażu to spore wyzwanie. Stworzenie tam estetycznej i równocześnie praktycznej przestrzeni nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak z odrobiną kreatywności możemy zaaranżować naszą małą łazienkę nie tylko tak, aby wydawała się większa, ale też, by wyglądała prosto jak z żurnala. Sprawdź, jakie porady aranżacyjne mogą się przydać podczas urządzania niewielkiej łazienki.

Mała łazienka to standard w budownictwie wielorodzinnym. Nawet w nowoczesnych blokach deweloperzy często decydują się na większą liczbę lub powierzchnię pokoi, kosztem niewielkiej łazienki. Jak sobie z tym radzić?

Prysznic czy wanna do małej łazienki?

Mały metraż łazienki sprawia, że nie możemy równocześnie zdecydować się i na prysznic i na wannę. Wobec tego, na co postawić? Zależy to przede wszystkim od naszych preferencji, ale i możliwości.

Na przykład rodziny z małymi dziećmi rzadko kiedy wyobrażają sobie, że nie mają wanny. W tym przypadku warto zdecydować się np. na wannę narożną, do której można zamontować dodatkowo parawan prysznicowy. Wanna z kabiną prysznicową jest doskonałym rozwiązaniem, gdy nie możemy wygospodarować miejsca na oba te elementy. Dzięki temu nawet w małej łazience mamy do dyspozycji różne formy kąpieli, pozostawiając równocześnie nadal wystarczająco dużo miejsca dla pozostałego wyposażenia.

Innym ciekawym pomysłem są wanny kompatybilne z umywalkami. Dzięki temu możemy zamontować umywalkę w nogach wanny. Ewentualnie możemy zdecydować się także na montaż prysznica typu walk-in, czyli takiego, który pozbawiony jest podbudowy i ma same przeszklenia pełniące rolę ścianek. Tego rodzaju prysznice w szczególności polecane są do łazienki o niestandardowym wymiarze, który uniemożliwia zamontowanie tradycyjnej kabiny czy wanny. Oprócz tego szukając prysznica do małej łazienki, możemy również zdecydować się na typowe kabiny np. narożną lub kwadratową.

Jak rozwiązać problem przechowywania w małej łazience?

Mała łazienka to także kłopot z przechowywaniem rzeczy. Jednak przy odpowiedniej dawce kreatywności i ten problem można przezwyciężyć. Na przykład okazuje się, że ściany i sufity w łazience posiadają spory potencjał aranżacyjny, który warto wykorzystywać. Dobrą propozycją do małych łazienek jest popularny w czasach PRL-u pawlacz. Obecnie może mieć on nieco bardziej nowoczesną formę.

Równie dobrym pomysłem będzie umieszczenie szafki za lustrem lub nad zabudową stelaża WC. Taki schowek łatwo będzie ukryć, obudowując stelaż podtynkowy WC tym samym materiałem, z którego zrobimy fronty szafki.

Jednak często zdarza się, że w łazience nie ma miejsca na zamontowanie półek i szafek. Wtedy zdecydujmy się na systemy ścienno-drzwiowe, które złożone są z pionowych modułów, mocowanych na drzwiach lub ścianach.

Jak dobrać kolory do małej łazienki?

Zastosowanie odpowiednich kombinacji kolorystycznych ma ogromne znaczenie podczas aranżacji małej łazienki. W takim przypadku warto postawić na jasne kolory. Świetnie sprawdzą się wszelkie odcienie bieli, szarości lub błękit.

Wybierając również dodatki lub kolory frontów szafek, pamiętajmy o zasadzie, mówiącej, że kolory w łazience z zimnej palety barw (niebieski, szary, zielony) mają właściwości oddalające, a kolory ciepłe (żółty, czerwony, brązowy) przybliżające. Oprócz tego starajmy się w małej łazience nie stosować dużych płaszczyzn o ciemnych, nasyconych barwach.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Oprócz odpowiedniego doboru armatury i kolorystyki możemy również innymi sposobami spróbować optycznie powiększyć małą łazienkę. Dobrą metodą będzie wykorzystanie dużego lustra. Szklane tafle oferujące efekt głębi pozwalają dodatkowo stworzyć wrażenie, że nasza łazienka jest nieco większa niż w rzeczywistości. Równocześnie pamiętajmy, że jeśli chcemy zawiesić kilka luster, to nie powinniśmy ich montować naprzeciwko siebie, ponieważ wtedy nie spełnią swojej funkcji.

Dodatkowo warto zastosować wiele połyskujących elementów, które będą odbijały światło. Najlepiej zamontować mocne żarówki LED, których promienie będą odbijać się od wszystkich detali takich jak klamki, wieszaki czy krany. To również sprawi, że łazienka będzie wydawał się obszerniejsza.

Co z pralką w małej łazience?

Umieszczenie pralki na niewielkiej przestrzeni również może przysporzyć nam wiele problemów. W przypadku, gdy pomieszczenie jest wąskie, a otwieranie bębna niemożliwe, zdecydujmy się na pralkę ładowaną od góry. W momencie, kiedy urządzenie nie pracuje, może pełnić funkcję półki na ręczniki czy miejsca na kosze z kosmetykami. Na ścianach nad pralką możemy powiesić dodatkowe szafki.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest specjalna szafka-regał z miejscem na urządzenie do prania. Zabudowa wypełnia przestrzeń od podłogi do sufitu. Dzięki temu tworzy ona dodatkową przestrzeń, gdzie możemy schować chemię, papier, a nawet ręczniki. Fronty najczęściej projektowane są w optycznie powiększających bielach.

Zobacz też:

Twój salon jest ciemny? W ten sposób rozświetlisz go jesienią

Tak ocieplisz wnętrze swojego domu. Te dodatki to must have na jesień i zimę

Już nie szary. To będzie najmodniejszy kolor wnętrz w 2025 roku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: łazienka | aranżacja wnętrz