Reklama
Reklama

Jak urządzić małą kuchnię? Pomysły na aranżację

Mała kuchnia to ogromne wyzwanie. Musimy urządzić ją tak, aby była estetyczna, a jednocześnie funkcjonalna i praktyczna podczas codziennego użytku. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu przestrzeni oraz wykorzystaniu sprawdzonych pomysłów na aranżację. Podpowiadamy, jak urządzić małą kuchnię i sprawić, by wyglądała na o wiele większą.

W blokach, ale i czasem w domach wolnostojących niewielka kuchnia może przysporzyć nam wiele kłopotów związanych z organizacją przestrzeni i zaplanowaniem układu wyposażenia kuchennego.

Na szczęście w takiej sytuacji z pomocą przychodzą sprawdzone metody, dzięki którym w łatwy sposób można optycznie małą kuchnię przekształcić w przestronne pomieszczenie i sprawić, że równocześnie będzie ona nadal funkcjonalna i wygodna.

Urządzanie małej kuchni - najważniejsze zasady

Aranżacja małej kuchni wymaga od nas dobrego zaplanowania przestrzeni i równocześnie przemyślenia tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jednak niezależnie od tego, na jakim rezultacie nam zależy, musimy przestrzegać kilku najważniejszych zasad podczas urządzania niewielkiej kuchni. 

Oto najważniejsze z nich:

  • unikajmy zabudowy wszystkich ścian od góry do dołu
  • wybierzmy odpowiedni kształt zabudowy
  • rzeczy, z których często korzystamy, umieśćmy na listwach zawieszonych na ścianach i wyposażonych w haczyki. Dzięki temu wykorzystamy wolną przestrzeń na ścianach, pozostawiając sobie więcej miejsca do dyspozycji na blatach
  • zdecydujmy się na jasne szafki, które optycznie powiększą naszą kuchnię. Dodatkowo warto wybrać gładkie, błyszczące fronty, które dodatkowo będą odbijały światło

Oprócz tego każda kuchnia urządzona powinna być zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. W tym celu musimy ją podzielić na trzy strefy:

  • przygotowania oraz zmywania,
  • zapasów i przechowywania,
  • gotowania.

Pozwoli nam to dobrze zagospodarować pomieszczenie i dobrać odpowiedni kształt zabudowy. Dzięki temu będzie nam łatwiej wziąć pod uwagę wszystkie praktyczne aspekty podczas remontowania i urządzania małej kuchni.

Szerszy blat kuchenny - czy to dobry pomysł w małej kuchni?

Wbrew pozorom urządzając małą kuchnię, warto zdecydować się na szerszy blat kuchenny. Praktycznym rozwiązaniem okazuje się zwiększenie szerokości blatu aż do 80 cm.

Dzięki temu zyskujemy pod nim więcej przestrzeni, którą możemy wykorzystać np. na szafki o 60 cm głębokości. Daje nam to także dodatkowe 20 cm na instalacje oraz niezbędne zawory.

 Dzięki poszerzeniu blatów możemy również zdecydować się na większe dolne szafki i szuflady, co w praktyce oznacza, że będziemy w stanie przechowywać w nich więcej przedmiotów. Funkcjonalne i przesuwne półki oraz szuflady sprawią, że maksymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń.

Jak ustawić meble w małej kuchni?

Optymalne rozmieszczenie elementów wyposażenia to kolejna ważna kwestia, podczas urządzania małej kuchni. Musimy ją tak umeblować, aby ułatwić sobie życie codzienne.

Jednak wybierając meble do małej kuchni, musimy wziąć pod uwagę nie tylko ich rozmieszczenie lub wygląd, ale i również jej kształt. Jest to istotne, ponieważ np. w podłużnym pomieszczeniu świetnie sprawdzi się aranżacja, w której zestaw mebli kuchennych będzie znajdował się przy jednej ze ścian

Przy odpowiednio dobranych szafkach możemy też zdecydować się na modyfikację przypominającą literę U. Jednak tylko jedna wolna ściana może sprawić, że zyskamy więcej przestrzeni w tak wymagającym pomieszczeniu, jakim jest mała kuchnia.

Natomiast w przypadku kuchni kwadratowej, warto postawić na układ mebli na kształt litery "L". Dzięki temu zmniejszymy dystans pomiędzy zlewem, blatem, kuchenką a lodówką, a w dodatku będzie wyglądało to schludnie i estetycznie.

Co zamiast stołu?

W małej i wąskiej kuchni zazwyczaj nie ma możliwości, aby ustawić stół kuchenny. Jednak wygospodarowanie miejsca na zjedzenie posiłku jest możliwe, nawet w niewielkich pomieszczeniach.

W tym przypadku możemy zdecydować się na niewielki stolik pomocniczy. Oczywiście nie zmieści się przy nim cała rodzina, jednak dzięki niemu będziemy mogli zjeść posiłek np. w dwie osoby. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest montaż wygodnego blatu, który przytwierdzany jest do ściany i rozkłada się go jedynie na czas posiłku. Do tego możemy dokupić składane krzesła, które nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Niektórzy decydują się również na montaż blatu zamiast parapetu okiennego. Wystarczy jedynie dostawić wysokie krzesła i możemy spożywać śniadanie z widokiem na wschodzące słońce!

Na jakie ściany zdecydować się w małej kuchni?

Kolejnym sposobem, wykorzystywanym do optycznego powiększania kuchni, jest umieszczanie nad blatem fototapety z perspektywą. Sprawia to, że kuchnia będzie wyglądała na bardziej przestronną. Decydując się na takie rozwiązanie, warto przeciwległą ścianę pozostawić w jasnych kolorach. Nie powinniśmy jej również dekorować, aby efekt nie był zbyt przytłaczający.

Oprócz tego, urządzając małą kuchnię, możemy zdecydować się na podłużne pasy, które optycznie wydłużają kuchnie. Możemy również umieścić w niej lustra, które zwiększają wrażenie głębi. 

Umieszcza się je zazwyczaj nad blatami lub po przeciwnej stronie mebli. Jednak jeśli nie należymy do osób, które utrzymują idealny porządek w kuchni i mamy wiele akcesoriów na blatach, to rozwiązanie nie będzie odpowiednie, ponieważ lustro odbija wszystko i spotęguje wrażenie chaosu i nieporządku.

Co z oświetleniem?

Podczas urządzania małej kuchni ważny jest także dobór odpowiedniego oświetlenia. Odgrywa ono znaczącą rolę ze względu na funkcjonalność oraz wpływa na ogólny charakter kuchni i estetykę wnętrza. W tym przypadku warto rozważyć podłączenie wielu małych światełek. Świetnie sprawdzą się również kinkiety, które oświetlają blat i równocześnie optycznie wydłużają mebel, a co za tym idzie całe pomieszczenie.

Oczywiście najważniejsze w oświetleniu małej kuchni jest, aby światło rozchodziło się po niej równomiernie. Z tego powodu konieczne jest zamontowanie dobrego oświetlenia sufitowego, które będzie stanowiło bazę całego kuchennego światła. Do tego celu możemy wykorzystać klasyczne, najprostsze plafony lub modne ostatnio spoty i oczka sufitowe.

Dodatkowo, jeśli decydujemy się na oświetlenie dekoracyjne, pamiętajmy by nie wybierać dużych lamp, które mogłyby przytłoczyć całe wnętrze. Co więcej, w niewielkich przestrzeniach zdecydowanie lepiej wybrać światło w chłodniejszej barwie.

Zobacz też:

Ten kolor "chłodzi", jak żaden inny. Na lato kup dodatki do mieszkania w tym odcieniu

Zawsze wygląda idealnie i przetrwa każdy upał. Jak wybrać sztuczną trawę na balkon?

Tak mieszkają Wojciech Szczęsny i Marina Łuczenko. Każdy z ich domów opływa luksusem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kuchnia | aranżacja wnętrz