Jak urządzić jadalnię? Najważniejsze zasady aranżacyjne
Dobrze urządzona jadalnia może stać się centrum naszego domu, w którym cała rodzina i zaproszeni goście będą mogli spotkać się przy wspólnych posiłkach. Wydzielenie takiej przestrzeni jest możliwe nawet w niewielkich mieszkaniach. Sprawdź, jak urządzić jadalnię, uwzględniając najważniejsze zasady aranżacyjne.
Właściwie usytuowana, oświetlona jadalnia może być rodzinnym miejscem, w którym wszyscy zasiadają do wspólnych posiłków. Co więcej, wcale nie musimy mieć mieszkania z ogromnym metrażem, aby móc sobie pozwolić na wydzielenie części jadalnianej. Podpowiadamy, jak urządzić taką przestrzeń.
Jadalnia nie zawsze jest osobnym pomieszczeniem w mieszkaniu. Może być ona częścią np. kuchni lub salonu. Jednak niezależnie od tego, gdzie ją umiejscowimy, warto by odpowiadała naszym potrzebom i równocześnie cieszyła oko. Z tego powodu musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach, które należy wziąć pod uwagę podczas urządzania jadalni:
- Wielkość - oczywiście im większe pomieszczenie mamy do dyspozycji, tym więcej pomysłów można zrealizować. W przypadku, gdy jadalnia jest przestronna, to duży stół z kompletem krzeseł będzie doskonałym wyborem. W mniejszej jadalni natomiast lepiej sprawdzi się rozkładany stół z krzesłami, które można w całości pod niego wsunąć.
- Styl - jeżeli nasza jadalnia jest częścią innego pomieszczenia, to najlepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie jej stylu do danego pokoju. Natomiast, gdy mamy możliwość stworzenia jadalni jako osobnego pomieszczenia, to zyskujemy w tym zakresie nieco większą swobodę. Mimo wszystko warto jednak trzymać się zasady spójności i dopasować pomieszczenie do wystroju całego domu.
- Meble - podstawą urządzania jadalni jest wygodny stół i krzesła. Wielkość stołu powinna być dopasowana przede wszystkim do liczby osób, które będą na co dzień z niego korzystać. W dużej jadalni możemy zdecydować się również na inne dodatkowe meble np. dekoracyjne regały.
- Dodatki - dodatki do jadalni są bardzo ważne. Wygląd pomieszczenia mogą całkowicie odmienić nawet najmniejsze szczegóły, takie jak podkładki pod talerze, pojemnik na sztućce, koszyczek na pieczywo czy solniczki i cukierniczki.
- Oświetlenie - istotnym elementem aranżacji jadalni jest dobór odpowiedniego oświetlenia. W nawet najmniejszej jadalni powinno znaleźć się co najmniej jedno źródło światła, które będzie umieszczone nad stołem. Światło powinno być dopasowane tak, by nie raziło w oczy, a przy tym dokładnie oświetlało stół. Równocześnie pamiętajmy o tym, aby lampa nie wisiała zbyt nisko, ponieważ może być to niekomfortowe dla osób, które zasiądą przy stole.
Oprócz tego niezbędna jest świadomość trzech bardzo ważnych zasad:
- Wielkość stołu - najbardziej uniwersalny jest prostokątny stół. Jego wielkość powinna być uzależniona od tego, ile osób będzie przy nim zasiadać. Dla 2 osób minimum to 60x80 cm, dla 4 to 80x120 cm, natomiast dla 6 osób minimalne wymiary stołu to 80x140 cm.
- Materiały użyte do urządzania jadalni - od tego, jakich materiałów użyjesz do aranżacji jadalni, zależy swoboda korzystania. Na przykład decydując się na płytki na podłodze, nie będziemy musieli uważać na szuranie krzesłami czy stołem tak jak przy panelach.
- Orientacja stołu - ustawienie stołu od strony północnej będzie wymagało sztucznego doświetlania go przez niemal cały dzień. Ustawienie stołu od strony południowej lub południowo-zachodniej zapewni z kolei doświetlenie naturalnym światłem.
W szczególności mieszkańcy bloków muszą borykać się z problemem, jak urządzić małą jadalnię. Chcąc, by była nadal funkcjonalna, ale i stylowa, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, takich jak to, że:
- W małych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się meble o prostej i lekkiej bryle. Zrezygnujmy z ciężkich mebli ze zdobieniami.
- Im mniejsze pomieszczenie, tym mniej rzeczy powinno się w nim znaleźć. W przypadku małej jadalni najlepiej ograniczyć się jedynie do funkcjonalnego stołu i krzeseł do kompletu.
- Stół okrągły sprawdzi się lepiej w przestronnych jadalniach, ze względu na to, że zajmuje najwięcej miejsca.
- Jasne barwy użyte w pomieszczeniu, nadadzą mu lekkości, w dodatku optycznie je powiększając.
Podstawowym kryterium wyboru stołu jest to, ile osób będzie z niego na co dzień korzystać. Drugą kwestią, jaką musimy wziąć pod uwagę, jest to jaki kształt stołu wybrać. Najczęstszym wyborem są stoły prostokątne.
Natomiast krzesła do jadalni powinny być dostosowane do stołu, zarówno do jego wysokości, jak i stylu. Różnica pomiędzy siedziskiem krzesła a krawędzią blatu powinna wynosić około 30 cm przerwy, co pozwoli z jednej strony swobodnie poruszać nogami, a z drugiej umożliwi wygodne oparcie rąk na stole.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na materiał, jakim są one pokryte, ponieważ przy jedzeniu mogą powstać zabrudzenia, więc warto, aby był to materiał łatwy do utrzymania w czystości. Możemy również zdecydować się na ściągane pokrowce, które z łatwością można wyprać w pralce.
Kolejnym ważnym zagadnieniem, jest to jak ustawić stół i krzesła, aby funkcjonalnie zaaranżować jadalnię. Najlepiej, aby na jedną osobę przypadało około 60 cm blatu stołu. Dzięki takiej szerokości, krzesła przy stole nie będą się stykały, a osoby zasiadające na nich będą miały swobodę ruchu podczas posiłku.
Istotne jest również miejsce wokół stołu. Jeżeli chcemy się bez ograniczeń poruszać, przechodzić koło stołu, nie trącając innych, to musimy zachować przynajmniej 70 cm od blatu stołu do ściany.
Aranżacja jadalni to nie tylko dobrze dobrany, odpowiednio duży i elegancki stół oraz wygodne krzesła, ale to również dodatkowe meble, które dodają funkcjonalności i szyku.
Przede wszystkim mogą nam się przydać meble, w których można przechowywać i eksponować zastawę stołową. W tej roli świetnie sprawdzi się piękny kredens lub witryna, która pozwoli wyeksponować elegancki zestaw porcelany lub kryształów. Natomiast regały z przeszkleniem bardzo dobrze będą wyglądały wypełnione kolekcją wina lub dobrej whisky.
Oprócz tego niezwykle funkcjonalne będą meble łączące przeszklenia i przestrzenie zamknięte. Dzięki nim nie tylko będziemy mogli eksponować eleganckie zastawy, ale i przechowywać inne rzeczy, które niekoniecznie chcemy prezentować na zewnątrz. Na przykład w zamkniętych szafkach oraz szufladach możemy schować sztućce, wazy, półmiski, talerze i inne akcesoria.
Zobacz też:
Urządzasz łazienkę dla seniora? Tego nie może w niej zabraknąć
Na ten kolor nigdy nie maluj ścian. Męczy oczy i przygnębia
Wnętrza w tym kolorze poprawiają nastrój. Do tego są wyjątkowo modne