Reklama
Reklama

Co twój salon mówi o tobie? Poznaj psychologię kolorów

Aranżacja salonu to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Przestrzeń ta powinna być nie tylko wygodna i funkcjonalna, ale również efektowna. Dobrze dobrana kolorystyka uwydatnia zalety pomieszczenia oraz pozytywnie wpłynie na nastrój przebywających w nim osób. Co więcej, okazuje się, że może również wiele powiedzieć o właścicielu mieszkania.

Jak często zastanawiamy się, co czujemy, wchodząc do danej przestrzeni? Świadomie, zapewne rzadko. Natomiast podprogowo, nasz mózg odbiera wiele sygnałów związanych m.in. z kolorem pomieszczenia.

Dobrym przykładem jest sytuacja, kiedy udajemy się do szpitala, szkoły, czy urzędu. Panują tam zazwyczaj neutralne kolory bez konkretnego charakteru. Z drugiej strony, na przykład w kawiarni, można niekiedy poczuć się jak w domu ze względu na ciepłe kolory, często w odcieniach brązu, beżu i khaki. 

Czym jest teoria kolorów i jak wpływa na człowieka?

Termin ma swoje źródło w pracy Johanna Wolfganga von Goethego, który opublikował "Teorię kolorów" w 1810 roku. Umieścił w niej badania dotyczące psychologicznych efektów, jakie kolory wywołują na ludzkich emocjach.

Teoria kolorów dotyczy nie tylko samych barw, ale także innych czynników wpływających na to, w jaki sposób reaguje percepcja człowieka. Są to elementy takie jak: odcień, nasycenie i ton. W kontekście badań nad barwami i ich wpływem na ludzi było również stworzenie pierwszego koła kolorów przez Izaaka Newtona w XVII wieku.

Co zdradzają kolory: czerwony, żółty i niebieski

Każdy kolor ma swój charakter. Może podbudowywać poczucie bezpieczeństwa, wprowadzać niepokój, czy motywować do działania. Dobrze dowiedzieć się, jaką specyfikę mają odcienie podstawowe: czerwony, żółty i niebieski.

  • Kolor czerwony – zalicza się do ciepłych kolorów. Symbolizuje żywiołowość i ogień. Nadaje się do salonów, których właściciel chce podnieść poziom energii, stymulując pobudzenie i ożywienie.
  • Kolor żółty – dobrze nadaje się do rozjaśniania niedużej, ciemnej i zamkniętej przestrzeni. Wzbudza u ludzi uczucie szczęścia i optymizmu. Kluczowy tutaj jest odcień. Zastosowanie matowego żółtego może kojarzyć się niektórym z chorobą lub zazdrością.
  • Kolor niebieski – może być zastosowany w pomieszczeniach, gdzie ktoś się uczy lub czyta. Należy do grupy chłodnych odcieni i swoją charakterystyką nawiązuje do błękitu natury – wody lub nieba. Niebieski ma działanie uspokajające.

Co zdradzają kolory: zielony, fioletowy i pomarańczowy

Zielony, fioletowy i pomarańczowy zaliczają się do kolorów drugorzędnych. Powstają w wyniku zmieszania ze sobą odcieni podstawowych. Jaki nastrój można nadać pomieszczeniu, malując go wymienionymi odcieniami?

  • Kolor zielony – podobnie jak niebieski, mocno nawiązuje do natury. Cieszy się dużą popularnością wśród projektantów wnętrz. Odcień nadaje poczucie świeżości, witalności i nowych możliwości. Zieleń wspiera również poczucie bezpieczeństwa.
  • Kolor fioletowy – jest stosowany najczęściej w wersji o ciemnym odcieniu. Wtedy wykorzystuje się fioletowy jako kolor, który ma wzbudzać intensywność i pasję. Nadaje pomieszczeniom dramaturgii lub zabawności (w wersji z jasnym odcieniem).
  • Kolor pomarańczowy – odcień pomarańczowy może sprzyjać kreatywności. Ciepło dodaje energii, szczególnie wtedy, gdy odcień koloru nawiązuje do owoców. Pomarańczowy sprawdzi się nie tylko w salonie, ale także w łazience, czy kuchni.

Co zdradzają kolory: czarny i biały

W zestawieniu odcieni, które są stosowane w salonach, nie powinno zabraknąć nierozłącznej pary dwóch przeciwieństw, czyli czarnego i białego koloru. Niekiedy to zestawienie jest nawet określane jako "niekolorowe" ze względu na monochromatyczność. O czym mówi czarny i biały?

  • Kolor czarny – ta barwa kojarzy się z elegancją i władzą. Z czarnym kolorem trzeba jednak uważać. Zastosowanie zbyt dużej ilości odcienia w salonie może nadać iście grobowej atmosfery. Szczególnie w połączeniu z fioletowym
  • Kolor biały – już odrobina bieli na ścianach może dać poczucie odświeżenia i oczyszczenia. Kolor dobrze nadaje się do przełamania innych kombinacji, jeśli zastosuje się go na suficie. Biały symbolizuje dobroć i czystość zamiarów.

Jak dopasować kolor do salonu?

Żeby odpowiednio dopasować kolor do salonu, należy zastanowić się, jaki klimat ma panować w środku. Później trzeba uwzględnić materiał wykonania mebli, a także ilość światła wpadającego do wnętrza pomieszczenia. 

Następnie można przejść do analizy koła kolorów. Zazwyczaj ma się do wyboru 12-częściowe koło, które składa się z 3 odcieni podstawowych, 3 drugorzędnych i 6 trzeciorzędnych, będących kombinacjami różnych barw.

Jeśli ktoś nie będzie miał pomysłu jak połączyć poszczególne kolory, rozwiązaniem będzie postawienie na odcienie przeciwne. Na przykład barwą przeciwną dla niebieskiej jest pomarańczowa – oba odcienie znajdują się dokładnie naprzeciwko siebie w kole kolorów. Tym sposobem będzie można uzyskać pożądany klimat w salonie.

Zobacz też:

Biały sufit jest już passe. Teraz to będzie najmodniejszy kolor

Twój salon jest ciemny? W ten sposób rozświetlisz go jesienią

Tak ocieplisz wnętrze swojego domu. Te dodatki to must have na jesień i zimę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: salon | aranżacja wnętrz