Reklama
Reklama

Wybierasz się z psem do lasu? Grozi ci nawet 5000 zł grzywny

Lato to dobra okazja, aby wybrać się z naszym psem na dłuższą wycieczkę. Często decydujemy się na odwiedzenie lasu, który daje nam schronienie przed słońcem i pozwala nacieszyć się przyrodą. Jednak biorąc tam naszego psa, musimy pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią mu bezpieczeństwo, a czasem nawet uratują życie. Sprawdź, o czym warto pamiętać, spacerując po lesie z czworonożnym przyjacielem.

Las nie jest naturalnym środowiskiem dla psa. Z tego względu powinniśmy zadbać nie tylko o jego bezpieczeństwo, ale także i mieszkańców lasu oraz innych osób spędzających czas na łonie natury. Jako właściciele czworonogów bierzemy pełną odpowiedzialność za naszego pupila, co uregulowane zostało również przez prawo. Na Facebooku Lasy Państwowe opublikowały infografikę, opracowaną przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, która przedstawia wszystkie najważniejsze reguły związane z przebywaniem w lesie z naszymi ukochanymi czworonogami.

Zasady bezpiecznego przebywania z psem w lesie

Decydując się na spacer po lesie, musimy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będzie on przyjemnym doświadczeniem zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila. Oto kilka najważniejszych reguł, których warto przestrzegać podczas takiej wycieczki:

  • Załóż psu adresownik z jego imieniem oraz numerem telefonu do właściciela.
  • Użyj preparatu odstraszającego kleszcze lub załóż psu specjalną obrożę.
  • Zawsze prowadź psa na smyczy.
  • Weź ze sobą wodę i pojemnik lub naczynie, z którego pies będzie mógł się napić.
  • Jeżeli zamierzasz biegać lub jechać na rowerze, wyposaż się w smycz z amortyzatorem.
  • Po powrocie z lasu sprawdź, czy w sierści psa nie ma kleszczy.

Czy pies może być puszczony luzem w lesie?

Nawet z pozoru najłagodniejszy pies jest jedynie zwierzęciem i drzemią w nim instynkty, które prowokują go do pogoni. Może on między innymi zagrażać nie tylko dzikim zwierzętom, ale i sobie, a także innym osobom przebywającym w lesie. Wobec tego pies nie powinien być pod żadnym pozorem puszczany luzem w lesie. Związane jest to z tym, że nasz pupil może:

  • pogonić lub zaatakować dzikie zwierzę,
  • zgubić się,
  • natknąć się na niebezpieczeństwo, np. dziki, wilki, niedźwiedzie,
  • spłoszyć sarnę, która ze stresu i wycieńczenia ucieczką może stracić życie,
  • wybiec na drogę, po której poruszają się samochody.

Kary za brak smyczy

Puszczanie psa luzem w lesie jest wykroczeniem, za które grozi kara nagany lub grzywny nawet do 5000 złotych. Jest to uregulowane prawnie, zgodnie z art. 166 Kodeksu wykroczeń:

"Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi:

1) z polowaniem,

2) ze szkoleniem psów będących zwierzętami wykorzystywanymi do celów specjalnych w rozumieniu art. 4 katalog pojęć ustawowych pkt 20 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2022 r. poz. 572), albo ich udziałem w akcji ratowniczej, w działaniach poszukiwawczych lub w działaniach związanych z ochroną granicy państwowej lub zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego,

3) ze szkoleniem psów ratowniczych albo ich udziałem w akcji ratowniczej prowadzonej przez podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa na podstawie przepisów odrębnych,

podlega karze grzywny albo karze nagany."

Zobacz też:

​Znajdź literówkę w słowie TOP. Ta zagadka jest trudniejsza niż się wydaje

Obliczysz to w pamięci? Wszyscy mówią, że banał, a podają zły wynik

Zagadka z kropkami załamała internautów. Tylko nieliczni znajdą rozwiązanie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta