Reklama
Reklama

Widok tego owada zachwyca. Człowiek ma 1 proc. szans, by zobaczyć go na żywo

Świat przyrody nie przestaje zaskakiwać i wciąż pokazuje nam, jak mało jeszcze o nim wiemy. Niedawno pewien mężczyzna w swoim ogrodzie spotkał nietypowego owada. Był to różowy konik polny, który zdecydowanie wyróżniał się na tle roślin. Skąd wziął się jego nietypowy kolor? Sprawdź, co naukowcy mówią o tym przypadku.

Zdjęcie różowego konika polnego obiegło internet. Takie umaszczenie jest niezwykle rzadkie i sprawia, że wiele osób zaczęło się zastanawiać, skąd wzięła się ta nietypowa barwa owada. Z odpowiedzią na to pytanie, przychodzą naukowcy.

Niezwykłe spotkanie z różowym konikiem polnym

65-letni Gary Phillips niedawno przycinał swoje dalie w Llandegfan w Anglesey. Wtedy to właśnie zaskoczyło go niezwykłe zjawisko, jakim jest wyjątkowy, żywy kolor powszechnego dość owada, którym jest konik polny. Ten owad zdecydowanie rzucał się w oczy, ponieważ jego ciało było różowej barwy.

Mężczyzna był zszokowany obecnością tak wyjątkowego "gościa" w swoim ogrodzie, ponieważ wcześniej nigdy o nim nie słyszał. Nic w tym dziwnego, ponieważ niektórzy eksperci sugerują, że ludzie mają tylko około 1% szans na zobaczenie różowego konika polnego w swoim życiu.

Gary Phillips postanowił uwiecznić ten moment na fotografii, robiąc ujęcia tego niezwykle rzadkiego owada.

Skąd ten nietypowy kolor?

Gatunek konika polnego jest powszechny w całej Wielkiej Brytanii, jednak jak najczęściej jest on zielony, brązowy lub stanowi mieszankę tych dwóch kolorów.

Naukowcy uważają, że w rzadkich przypadkach to właśnie mutacja genetyczna powoduje, że staje się on różowy. Dokładniej mówiąc, ten kolor jest spowodowany mutacją o nazwie erytryzm, która charakteryzuje się zwiększonym wytwarzaniem czerwonego pigmentu oraz zmniejszonym produkowaniem ciemnego pigmentu w komórkach zwierzęcia.

Jest to recesywny gen, który może być przekazywany przez kolejne pokolenia.

Życie konika polnego nie jest tak kolorowe, jak on sam

Mimo, że kolorystyka tego owada zachwyca, to nie ułatwia mu ona przetrwania i długiego życia. Różowy kolor bardzo mocno wyróżnia się na tle zielonej trawy czy ciemnego drzewa. Zaburzony naturalny kamuflaż skutkuje tym, że ten wyjątkowy konik polny staje się łatwą ofiarą dla drapieżników.

Co więcej, naukowcy nie wiedzą, co dokładnie odpowiada za występowanie erytryzmu u koników polnych. Zmiany w pigmentacje egzoszkieletu owadów są bardzo rzadkie. Mutacje genetyczne mogą występować z różnych powodów, m.in. przez zmiany środowiskowe. Jeśli jednak jakaś mutacja w obrębie jednego gatunku będzie się często powtarzać, może to skutkować znacznym zmniejszeniem populacji, a nawet jej całkowitym wyginięciem.

Zobacz też:

​Podasz poprawny wynik w mniej niż 10 sekund? To potrafią tylko najlepsi matematycy

Czy trzeba wyciągać wtyczki z gniazdek w czasie burzy? Wiele osób wierzy w fałszywą wersję

Możesz przesunąć tylko jedną cyfrę, żeby równanie się zgadzało. Prawie wszyscy robią to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: najdziwniejsze zwierzęta