W tym mieście już nie skorzystasz z elektrycznych hulajnóg. Kolejne miasto wprowadza zakaz
Motocykle, skutery czy rowery… Natężenie ruchu na drogach jest niezwykle intensywne. Tą intensywność wzmogła w ostatnich latach ekspansja firm oferujących wynajem hulajnóg elektrycznych. Te ostatnie wywołują szczególnie dużo kontrowersji. W niektórych miastach już rezygnuje się z tej opcji transportu.
Hulajnogi elektryczne szturmem wdarły się do polskich miast mniej więcej od 2018 do 2019 roku. Wprowadziło to niemałe zamieszanie, ponieważ przemieszczanie się tym środkiem transportu nie było regulowane przepisami. Prawo o ruchu drogowym zaktualizowano dopiero w 2021 roku.
W 2022 roku po raz pierwszy w policyjnym raporcie o wypadkach drogowych pojawiła się informacja o wydarzeniach z udziałem kierowców e-hulajnóg. Niektóre z wypadków kończyły się nawet śmiercią prowadzącego jednoślad. Użytkownicy elektrycznych hulajnóg brali udział w 424 wypadkach. Zginęły 3 osoby, aż 421 zostało rannych (w tym 155 ciężko). Z podobnymi problemami mierzą się też inne kraje.
Zakaz używania elektrycznych hulajnóg został wprowadzony we Francji. Zdecydowały się na to władze stolicy. Ważną informacją w tym kontekście jest to, że wykluczenie e-hulajnóg z ruchu odbyło się po konsultacjach z mieszkańcami Paryża.
W najludniejszym mieście Francji nie będzie można już wypożyczyć hulajnogi elektrycznej. Zakaz nie będzie natomiast dotyczyć osób, które kupiły jednoślad na własny użytek. Władze miasta zachęcają mieszkańców, aby przesiedli się na rowery miejskie.
W Paryżu w ubiegłym roku odnotowano wysoki współczynnik wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych. Już w ubiegłym roku w samym Paryżu odnotowano 459 wypadków z 3 przypadkami śmiertelnymi.
Zaplanowano referendum, w którym udział wzięło 8% osób upoważnionych do głosowania, z czego aż 89% zagłosowało "za" wprowadzeniem ograniczenia. Zakaz wypożyczania hulajnóg zaczyna obowiązywać od września 2023 roku.
E-hulajnogi pozornie wydawały się świetnym rozwiązaniem. Miały ułatwiać transport w zatłoczonym mieście i nie generować dodatkowego zanieczyszczenia. Rzeczywistość okazała się jednak inna.
Elektryczne jednoślady wzmogły zagrożenie na drogach, pojawiają się nieoczekiwanie w różnych miejscach, czy to na ulicy, czy na chodniku. Jednoślady na początku generowały też dużą prędkość, a do ich używania nie było niezbędne wyposażenie chroniące, chociażby głowę.
W związku z tym wprowadzono nowe przepisy obowiązujące od maja 2021 roku. Zgodnie z nimi e-hulajnogami nie mogą się poruszać osoby nietrzeźwe. Nie powinni ich używać kierowcy, którzy chcą przewozić zwierzęta, przedmioty lub inne osoby albo holować pojazdy. Aktualnie w żadnym z polskich miast nie pojawiły się plany zakazania korzystania z elektrycznych hulajnóg.
Warto zaznaczyć, że podobny zakaz już teraz obowiązuję m.in. w Wenecji.
Zobacz też:
Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?
Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?
Z pozoru prosta zagadka matematyczna. Rozwiążą ją tylko najbystrzejsi