Reklama
Reklama

W Polsce znów będzie można zobaczyć zorzę polarną. Najlepiej wypatrywać jej w tych miejscach

Zorza polarna to zjawisko głównie kojarzące nam się z Norwegią, Finlandią czy innymi krajami skandynawskimi. Jednak w maju tego roku, mogliśmy obserwować to świetlne widowisko również nad Polską. Co więcej, okazuje się, że to nie była jedyna okazja w tym roku, aby nacieszyć oczy tym wyjątkowym zjawiskiem. Sprawdź, kiedy wypatrywać zorzy polarnej i skąd ją najlepiej obserwować.

Zorza polarna nad Polską to zjawisko, które przyciąga wielu obserwatorów. Również i w te wakacje będziemy mieli kilka okazji do oglądania tego wyjątkowego, spektakularnego świetlnego zjawiska. Warto więc wiedzieć, kiedy zorza polarna pojawi się w Polsce oraz jak ją obserwować, a także jak ona wpłynie na nasze codzienne funkcjonowanie.

Zorza polarna nad Polską - kiedy się pojawi?

Zorza polarna to wyjątkowe zjawisko, powstające jako skutek przepływu prądu w jonosferze, czyli około 100 km nad Ziemią. Wtedy to intensywność rozbłysków słońca wzrasta, ponieważ emituje ono strumień naładowanych cząstek, stykających się z gazami w atmosferze ziemskiej. W rezultacie tworzy to efekt świetlny, znany jako właśnie zorza polarna.

Całkiem niedawno mogliśmy obserwować to zjawisko nad Polską. Okazuje się jednak, że znów pojawił się alert zorzowy dla całego kraju, ponieważ w nocy z 30/31 lipca mają panować idealne warunki do obserwacji zorzy polarnej na średnich szerokościach geograficznych. Warto więc tego wieczoru spojrzeć w niebo.

Obserwacja zorzy polarnej - skąd będzie ją najlepiej widać?

Chcąc zaobserwować to niezwykłe zjawisko, najlepiej będzie udać w się w miejsce, w którym nie będą nam przeszkadzały różnego rodzaju światła oraz uliczne lampy. Możemy wybrać się na wieś lub na pole albo oddalone od cywilizacji łąki czy inne miejsca, gdzie będziemy móc w pełni cieszyć się tym świetlny widowiskiem, które w takich warunkach będzie o wiele bardziej spektakularne.

Co więcej, to nie jedyna okazja w tym roku do obserwacji zorzy polarnej. Okazuje się bowiem, że w naszym regionie może pojawić się ona także w sierpniu i wrześniu. Warto więc być na bieżąco i śledzić alerty pogodowe, aby nie przegapić tego świetlnego spektaklu.

Czytaj również: Podasz poprawny wynik w mniej niż 10 sekund? To potrafią tylko najlepsi matematycy

Jak zorza polarna wpływa na nas? Eksperci ostrzegają

Warto jednak wiedzieć, że eksperci wskazują również, że zorza polarna ma pewne minusy. Według badacza systemów kosmicznych na Uniwersytecie w Manchesterze - Iana Muirheada, zorze to nie tylko ładne światełka. Z racji tego, że wiele usług pochodzi właśnie z kosmosu, tego typu zjawiska mogą przeciążać urządzenia elektroniczne, wpływać na ruch samolotowy oraz doprowadzać do awarii sieci telekomunikacyjnych.

Jeśli jednak chodzi o wpływ zorzy polarnej na nasz organizm, to nie musimy się o to obawiać. Energetyczne promieniowanie, które dotrze do ziemi, nawet jeśli wpłynęłoby np. na funkcjonowanie takich urządzeń, jak rozruszniki serca, to nie ma prawa zakłócić ich działania w sposób zagrażający zdrowiu.

Zobacz też:

Zagadka z kropkami załamała internautów. Tylko nieliczni znajdą rozwiązanie

Zagadka tylko dla osób z sokolim wzrokiem. Uda ci się znaleźć ołówki między książkami?

Szybki test na inteligencję. Z zapałkami radzą sobie tylko najlepsi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | nauka