Reklama
Reklama

Urodziły się zrośnięte głowami. Operację prowadziło 31 chirurgów

Wciąż nie milknie echo fenomenalnej pracy saudyjskich chirurgów. Lekarze ze szpitala w Rijadzie rozdzielili bliźniaczki zrośnięte głowami. To nie pierwsza taka operacja w Arabii Saudyjskiej.

Skomplikowana operacja rozpoczęła się o godzinie 8 rano w Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym Króla Abdullaha w King Abdulaziz Medical City w Rijadzie. Nadzorowało ją aż 31 konsultantów: specjaliści, personel pomocniczy oraz pielęgniarki. 

Przeprowadzono aż trzy operacje. Były potrzebne po to, aby rozciągnąć skórę. Wykonali je fachowcy od chirurgii plastycznej. Ostatnia z nich była poświęcona rozdzieleniu bliźniaczek. W sumie lekarze z King Abdulaziz Medical City w Rijadzie spędzili aż 57 godzin w salach operacyjnych, żeby odmienić życie dwóch dziewczynek z Egiptu – Salmy i Sary. 

Rozdzielenie bliźniaczek syjamskich – kto nadzorował operację?

Dokładnie 22 czerwca 2023 roku życie Salmy i Sary, bliźniaczek syjamskich z Egiptu zupełnie się odmieniło. Siostry zrośnięte głowami zostały rozdzielone podczas wyjątkowo wymagającej operacji. Nad multidyscyplinarnym zespołem pieczę sprawował dr Abdullah Al-Rabeeah, który jest również doradcą saudyjskiego dworu królewskiego i nadzorcą generalnym KS relief.

Warto wiedzieć, że bliźniaczki przybyły do Arabii Saudyjskiej już 23 listopada 2021 r. Od tamtego czasu lekarze i specjaliści przeprowadzili szereg badań, dzięki którym zminimalizowano ryzyko niepowodzenia operacji. Do najważniejszych lekarzy z zespołu zaliczali się:

  • dr Muhammad Al Fawzana (chirurgia plastyczna),
  • dr Nizar Al-Zughaibi (anestezjologia dziecięca),
  • dr Moatasema Al-Zoubi (neurochirurgia dziecięca).

Dlaczego rozdzielanie bliźniąt syjamskich jest tak ryzykowne?

Rozdzielanie bliźniąt syjamskich jest wyzwaniem nawet dla specjalistów z ogromnym doświadczeniem i potężnym zapleczem finansowym. Jednak na czym polega złożoność operacji. Dlaczego jest aż tak skomplikowana?

Wyjaśnił to dr Al-Zoubi. Na łamach Arab News poinformował, że operacja jest wyjątkowo skomplikowana szczególnie w obszarze zrostu, przede wszystkim w miejscu, w którym znajdują się zatoki żylne. Właśnie dlatego konieczne jest przeprowadzanie nie jednej, a kilku operacji, żeby rozdzielić bliźnięta. 

Nie tylko Salma i Sara zostały rozdzielone. Saudyjczycy pomogli również bliźniętom z Polski

Arabia Saudyjska słynie z przeprowadzania trudnych, ale szczęśliwie kończących się operacji. Dzięki licznym inicjatywom humanitarnym specjaliści z Arabii Saudyjskiej pomogli już w ponad 130 przypadkach. W trakcie ostatnich 33 lat rozdzielono bliźnięta syjamskie z ponad 23 krajów. Wśród nich znalazły się także siostry Daria i Olga z Polski.

Bliźnięta urodziły się 8 października 2003 roku. Były zrośnięte dolnym odcinkiem kręgosłupa oraz końcowym fragmentem przewodu pokarmowego. W takich przypadkach kluczowy jest krótki czas reakcji. Polski system opieki zdrowotnej nie był w stanie zapewnić pomocy dziewczynkom. 

Dlatego ich mama Wiesława Dąbrowska postanowiła szukać ratunku za granicą. Łut szczęścia sprawił, że o bliźniętach usłyszał następca tronu Arabii Saudyjskiej. Postanowił sfinansować i jak najszybciej zorganizować operację dziewczynek.

Zobacz też:

​Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?

​Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?

​Z pozoru prosta zagadka matematyczna. Rozwiążą ją tylko najbystrzejsi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawdziwe historie