Reklama
Reklama

Twój pies zachowuje się w ten sposób? Sprawdź, co to oznacza

Wielu opiekunów psów ubolewa nad tym, że ich ukochane pupile nie potrafią mówić, co utrudnia im komunikację z nimi. Jednak jeżeli nauczymy się odczytywać poprawnie mowę ciała naszych czworonogów, to możemy dowiedzieć się na przykład, czy nasz pies jest szczęśliwy. Sprawdź, co o tym świadczy i jakie sygnały wysyłają nam psy.

Mimo że psy nie wyrażają emocji słowami, to dzięki uważnej obserwacji możemy się wiele dowiedzieć z ich mowy ciała. Co prawda, sam pupil nie potrafi powiedzieć, jaki ma nastrój, ale kiedy ma dobre samopoczucie, z łatwością to dostrzeżemy. Podpowiadamy, jakie są oznaki, świadczące o szczęściu naszego psa.

5 oznak, że twój pies jest naprawdę szczęśliwy

Jedna z TikTokerek, będąca równocześnie właścicielką pieska rasy Shih Tzu, wymieniła w swoim filmie oznaki, świadczące o tym, że nasz czworonóg jest szczęśliwy. Oto zachowania psa, które to sygnalizują:

1. Przewraca się na plecy i odsłania brzuch - jest to oznaka, że jest on szczęśliwy i nam ufa. Zachowanie to psy odziedziczyły po swoich dziko żyjących przodkach - wilkach. Zwierzęta te właśnie tak okazują zaufanie do członków stada i zapraszają do zabawy. Zwróćmy jednak uwagę na postawę pupila, gdy przekręca się na grzbiet, ponieważ wystawianie brzucha może również oznaczać uległość i podporządkowanie się. Zależne jest to od tego, czy pies merda ogonem i otwiera wesoło pyszczek, czy raczej czeka z pokorą, co zrobimy.

2. Pies sam z siebie inicjuje kontakt fizyczny, taki jak np. leżenie na nas, czy lizanie - gdy nasz pies lubi wskakiwać na kanapę i leżeć obok, dotykając nas, to nie chodzi mu jedynie o wygodę i miękkie poduszki. Psy, które są szczęśliwe, dążą do ciągłej bliskości, okazując w ten sposób miłość i zaufanie.

3. Łatwo zasypia - dorosły pies powinien spać około 16 godzin na dobę. Zestresowany zwierzak będzie budził się, wstawał, szukał nowego miejsca, zasypiał i powtarzał wszystko od początku. Nie będzie on na tyle zrelaksowany, aby zasnąć głębokim snem.

4. Ma tak zwane "zoomies" - są to nagłe wybuchy energii, podczas których pies np. biega wesoło po domu. Według naukowców oznacza to, że nasz czworonóg jest wyjątkowo szczęśliwy i zadowolony ze swojego życia.

5. Można zobaczyć u niego łagodne spojrzenie - jest to moment, gdy szczęśliwy pupil ma zrelaksowane, miękkie spojrzenie. Jeżeli nasz pies często wpatruje się w nas w ten sposób, świadczy to o tym, że jest mu dobrze w naszym domu.

Jak jeszcze możemy rozpoznać, że pies jest szczęśliwy?

Oprócz wyżej wymienionych sygnałów, o tym, że nasz pies jest szczęśliwy, świadczy także to, czy jest on energiczny i chętny do zabawy. Możemy to także rozpoznać po tym, czy cieszy się on, gdy wracamy np. z pracy, czy pozostaje jednak obojętny na takie sytuacje.

Równocześnie szczęśliwy pies chętnie spędza czas w sposób aktywny, ale i jest stabilny emocjonalnie, dzięki czemu potrafi odpoczywać na swoim legowisku lub śpi, gdy nie ma nas w domu. Ważne jest to, aby czworonóg nie pozostawał  w stanie ciągłego pobudzenia.

Szczęśliwy pies to zdrowy pies

Nie zapominajmy także o tym, że szczęśliwy pies to przede wszystkim zdrowy pies. Naszą rolą jest zapewnienie mu odpowiednich warunków do rozwoju psychicznego i fizycznego.

Niezbędne są więc kontrolne wizyty u weterynarza i podawanie mu dobrej jakości karmy, która powinna być odpowiednio dopasowana do wieku i stylu życia psa. Dodatkowo nie narażajmy naszego pupila na częsty stres i pamiętajmy, że psy doskonale wyczuwają ludzkie emocje, a nasze poczucie szczęścia, umacnia szczęście psa.

Zobacz też:

Czy trzeba wyciągać wtyczki z gniazdek w czasie burzy? Wiele osób wierzy w fałszywą wersję

Możesz przesunąć tylko jedną cyfrę, żeby równanie się zgadzało. Prawie wszyscy robią to źle

Jest bliskim kuzynem delfina. Można go spotkać w Bałtyku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta