To miasto w Polsce jest najcieplejsze. Biegun ciepła leży w Małopolsce
Miasto w województwie małopolskim od lat promuje się jako Polski Biegun Ciepła. Jest uznawane za najcieplejsze w naszym kraju. Jednak badania potwierdzające to, były przeprowadzone dekady temu. Przez długi czas korona najbardziej pogodnego miasta należała do Tarnowa. Czy utrzyma on swoją pozycję? Czemu zawdzięcza ten tytuł? Poznaj historię Polskiego Bieguna Ciepła.
Tarnów, bo to właśnie on reklamuje się jako Polski Biegun Ciepła, został uznany za najcieplejsze miasto według badań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w latach 1971-2000. Na przestrzeni kilku dekad jednak nieco się to zmienia. W ostatnim zestawieniu z lat 1991 - 2020 Tarnów zajął szóste miejsce. Wyprzedziły go takie miasta jak Wrocław, Opole, Legnica, Słubice i Szczecin. Niemniej wciąż można go uznać za najpogodniejszy.
Tarnów to jest drugim co wielkości miastem w Małopolsce, od lat był uznawany, za najcieplejsze miasto w Polsce, mimo utracenia swoistej korony wciąż reklamuje się jako Polski Biegun Ciepła i być może w kolejnych latach odzyska tytuł.
Przeprowadzone 25 lat temu badania jasno wskazały, że Tarnów jest najcieplejszym miastem. IMGW podało, że średnia temperatura wynosiła wtedy 8,8 st. C, a najcieplejszym punktem w mieście były okolice Pałacu Sanguszków. Istotnymi parametrami były także:
- dni bezchmurne — ok. 55 w ciągu roku
- długość termicznego lata (temp. powyżej 15 st. C) - 114-118 dni
- długość okresu wegetacyjnego - 225-230 dni.
Te parametry uczyniły Tarnów najcieplejszym, przynajmniej do badania obejmującego lata 1991 - 2020, wtedy stracił pozycję lidera, ale wciąż był w czołówce.
Sprawdź także: Ile cyfr znajduje się na tarczy zegarka? Viralowa zagadka podzieliła internet
Tarnów może ponownie stać się najcieplejszym miastem w Polsce, kolejne badania IMGW zostaną upublicznione już za pięć lat i będą obejmować lata 2001-2030. Tarnów swoją pozycję w rankingu zawdzięcza położeniu geograficznemu. Ciepły halny wiatr pomaga w osiąganiu wyższych temperatur. W ostatnim badaniu średnia dla miasta wynosiła 10,9 st. C. Było to o 0,5 st. C mniej niż w najcieplejszym Wrocławiu, który zanotował 11,4 st. C. Warto również pamiętać, że średnia w kraju to 10,1 st. C.
Tarnów wciąż jest bardzo ciepły, niedawno pobito tam również rekord. Dokładnie 30 marca 2024 roku, padał rekord temperatury w marcu, wtedy termometry pokazały 26,4 st. C w Wielką Sobotę. Tym samym pobito rekord sprzed 50 lat.
Źródła: IMGW, tarnow.pl, polskawliczbach.pl
Zobacz też:
Najbystrzejsi podają wynik w kilka sekund. Jesteś wśród nich?
Zadanie z podstawówki. Uczniowie rozwiązują, dorośli mają problem. Uda ci się?
Ile cyfr znajduje się na tarczy zegarka? Viralowa zagadka podzieliła internet