Reklama
Reklama

Ten pies to prawdziwy rekordzista. Zdziwisz się, ile ma lat

Marzeniem każdego miłośnika psów jest to, aby jego czworonóg towarzyszył mu przez więcej niż kilkanaście lat. Takim szczęściem może cieszyć się Leonel Costa, właściciel najstarszego psa na świecie. Niedawno jego pupil został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, zajmując tym samym miejsce poprzedniego rekordzisty – 23-letniego czworonoga. Badacze wciąż zgłębiają sekret jego długowieczności, na który może wpływać wiele czynników. Dowiedz się więcej o najstarszym psie na świecie.

W grudniu 2022 roku tytuł najstarszego psa na świecie trafił do 23-letniego czworonoga rasy chihuahua. Jednak wkrótce okazało się, że Spike, czyli dotychczasowy rekordzista, nie jest najstarszy. Według Księgi Rekordów Guinnessa, zdecydowanie wygrywał z nim pochodzący z Portugalii - Bobi. Wobec tego wpisano go do księgi rekordzistów w lutym 2023 roku.

Najstarszy pies na świecie

Bobi jest portugalskim psem stróżującym. Zwierzęta z tej rasy średnio przeżywają około 14 lat. Pies urodził się w maju 1992 roku, co potwierdza dokument wystawiony przez lokalnego weterynarza, sporządzony krótko po narodzinach zwierzęcia, który jest obecnie w posiadaniu Księgi Rekordów Guinnessa. Oznacza to, że w tym roku Bobi skończył 31 lat.

Wobec tego właściciel czworonoga, który obecnie ma 38 lat spędził prawie cale swoje życie z pupilem. Leonel Costa uratował Bobiego przed śmiercią jeszcze, gdy pies był szczeniakiem.

W czym tkwi sekret długowieczności psa?

Według właściciela czynnikiem, dzięki któremu Bobi może cieszyć się tak pięknym wiekiem, jest jego styl życia. Pies mieszka na wsi, w spokojnym środowisku i nigdy nie był trzymany na łańcuchu, ani nawet prowadzony na smyczy. Bobi cieszy się wolnością, biegając po swoim gospodarstwie oraz okolicznych lasach. Zdanie Leonela potwierdza także weterynarz i badacz Peter Dobias, który pojawił się na urodzinach czworonoga:

Niedawno tego wyjątkowego psa odwiedziła również Karin Becker - znana amerykańska ekspertka z dziedziny weterynarii. Według niej sekretem długowieczności Bobiego jest dobrze dobrana dieta:  

Potwierdza to właściciel, który przyznaje, że, pies nigdy nie jadł karmy. Wobec tego na długowieczność czworonoga mogło mieć wpływ wiele czynników, a wciąż nie brakuje badaczy, którzy chętnie odwiedzają psiego staruszka, aby zgłębić jego sekret.

Co więcej, Bobi jak na 31-letniego psa jest nadal w stosunkowo dobrej kondycji. Mimo tego, że w 2018 pies doznał wylewu krwi do mózgu, nadal chodzi, choć z większą trudnością. Oprócz tego uwielbia w chłodniejsze dni wygrzewać się przy kominku, a po jedzeniu udaje się na drzemkę. Bobi bardzo lubi przebywać w towarzystwie innych zwierząt z gospodarstwa, a w szczególności upodobał sobie za przyjaciół tamtejsze koty.

Poprzedni psi rekordzista

Poprzedni psi rekordzista w chwili wpisania do Księgi Rekordów Guinnessa miał 23 lata i 43 dni. Był to pies rasy chihuahua -  Spike, który ważył zaledwie 5,85 kg i mierzył 22,86 cm wzrostu.

Pod opiekę Rity Kimbell psiak trafił, gdy miał 10 lat. Czworonóg błąkał się samotnie po ulicy, będąc w bardzo złym stanie i potrzebując pomocy. Kobieta nie wahała się i zabrała bezpańskiego psa ze sobą.

Za sukcesem tak okazałego wieku psiaka stoi nie tylko codzienna rutyna czy zbilansowana dieta, ale również, ogromna miłość opiekunów. Właścicielka Spike’a zaapelowała przy okazji do innych właścicieli czworonogów, aby pamiętali również o aktywności swoich psów, która jest kluczowa dla ich zdrowia.

Zobacz też:

Przyjrzyj się uważnie. Jaką liczbę widzisz? Ten obrazek podzielił internautów

Ta zagadka matematyczna rozgrzewa internet do czerwoności. Znasz prawidłowy wynik?

To jeden z najdziwniejszych owoców świata. Zaskakuje nie tylko wyglądem, ale też zapachem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta