Różowy delfin podbija internet. Skąd wzięło się jego niezwykłe ubarwienie?
Myśląc o delfinach, zazwyczaj wyobrażamy sobie otwartą, słoną wodę i wyskakujące z niej, skore do zabawy ssaki o ciemnym ubarwieniu. Jednak nie wszystkie delfiny tak wyglądają i co więcej, nie wszystkie żyją w oceanach. Wyjątkiem od reguły jest właśnie różowy delfin, który regularnie jest widywany przez tubylców. Jednak zaskakujący jest nie tylko jego kolor, ale i fakt, że żyje on w rzece! Dowiedz się więcej o tym niezwykłym stworzeniu.
Inia amazońska to obecnie najliczniejszy gatunek delfinów rzecznych na świecie. Jest również największym z nich wszystkich. W dodatku ma on specyficzną różową barwę. Przedstawiamy to wyjątkowe i niepowtarzalne stworzenie.
Zaskakująco długi i wąski pysk, nieproporcjonalnie małe oczka i szara lub różowa skóra, to główne cechy charakterystyczne nietypowego delfina, który występuje w systemie rzecznym Ameryki Południowej. Jest to jeden z delfinów rzecznych: Inia geoffrensis.
Delfiny słodkowodne mają wydatne czoła i wydłużone dzioby, przydatne do łapania ryb w plątaninie gałęzi. Inaczej niż u ich oceanicznych delfinów, w ich przypadku kręgi szyjne nie są zrośnięte, co pozwala im odchylać głowy nawet pod kątem prostym.
Różowe delfiny rzeczne dorastają do 2,7 m i ważą około 136 kg. Mają różową karnację, co jest skutkiem lokalizacji ich naczyń krwionośnych, znajdujących się blisko skóry. Co ciekawe, nie jest to jedyna barwa, jaką przyjmują, ponieważ niektóre okazy są białoszare, a inne nawet niebieskie. Używają one echolokacji do poruszania się po wodach.
Co ciekawe, te zwierzęta uważane są niektórych tubylców za stworzenia półboskie. Warto także wspomnieć, że delfiny rzeczne nie są “prawdziwymi" delfinami. Delfiny, które znamy, należą do Delphinidae. Są to zwierzęta pływające po oceanie i tak dobrze nam znajome. Natomiast delfiny rzeczne, są wielorybami zębatymi, tak samo, jak te prawdziwe delfiny, ale oddzieliły się dawno temu od swoich oceanicznych kuzynów.
W księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody klasyfikuje się go jako "EN", (skrót od ang. endangered), czyli zagrożony. Głównymi czynnikami zagrażającymi życiu i utracie siedlisk delfinów różowych są zanieczyszczenia wód, wylesianie, rybołówstwo i kłusownictwo oraz inne praktyki związane z eksploatacją amazońskich lasów i wód.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat uratowano około 60 różowych delfinów rzecznych. To dobra informacja także dla nas, ponieważ ochrona tego gatunku jest kluczowa również dla ludzi, gdyż wymieranie delfinów rzecznych ma ogromny wpływ na zachowanie równowagi w przyrodzie.
Odnotowano także obecność różowego delfina, wśród gatunków żyjących w oceanie i nienależących do rodziny amazońskiego delfina rzecznego. To delfin butlonosy, znany pod naukową nazwą Tursiops, któremu nadano imię Pinky.