Pełnia Księżyca w listopadzie. Nocne niebo rozświetli Bobrowy Księżyc?
W listopadzie 2023 pełnia zagości na niebie pod koniec miesiąca. Jeżeli obserwacji nie popsuje pogoda, to będzie to okazja nie tylko do podziwiania Srebrnego Globu, ale także znajdującego się akurat w pobliżu Jowisza! Kiedy wypada pełnia Księżyca w listopadzie i jak ją obserwować? Skąd wzięła się jej oryginalna, "bobrowa" nazwa?
Pełnia Księżyca w tym miesiącu rozświetli nocne niebo w poniedziałek, 27 listopada 2023.
Będzie to 331. dzień roku, a dokładna godzina pełni nad Polską to 10:16. W tym momencie Księżyc nie będzie już widoczny z naszego kraju, jednak dla ludzkiego oka drobne różnice w oświetleniu tarczy ziemskiego satelity są niezauważalne. W praktyce niemal identyczny obraz Srebrnego Globu może podziwiać dzień przed i dzień po faktycznej dacie pełni.
Obserwacje pełni w listopadzie 2023 dobrze zaplanować już na wieczór 26 listopada. Około 19 Księżyc znajdzie się wysoko nad wschodnim horyzontem w pobliżu charakterystycznej gromady Plejad. Nieco na prawą od jego tarczy będzie można dostrzec Jowisza. Jeżeli dysponujemy w miarę dobrą lornetką (lub jakimkolwiek teleskopem) powinno udać nam się dostrzec największe księżyce (tzw. księżyce galileuszowe) gazowego olbrzyma.
W kolejnych godzinach Księżyc będzie przesuwał się na zachód, aż zniknie pod horyzontem kilkanaście minut przed godziną 8 rano.
Listopadową pełnię Księżyca będzie można obserwować z całego kraju, oczywiście jeżeli planów nie popsuje gruba warstwa chmur.
Księżyc odbija promienie słoneczne na tyle mocno, że dostrzeżemy go nawet z zalanego sztucznym światłem centrum miasta. Żeby jednak w pełni napawać się widokiem pełni i wyraźnie odróżniać szczegóły powierzchni Księżyca warto oddalić się od siedzib ludzkich czy dużych zakładów produkcyjnych.
Na miejscu warto zadbać także o odpowiednią akomodację oka. W tym celu powinniśmy na kilkanaście minut odłożyć telefon, latarki, czy zapalniczkę. Jeśli w pobliżu przebiega droga, stańmy tyłem do niej, aby nie widzieć świateł reflektorów.
W literaturze można znaleźć mnóstwo ludowych określeń na każdą pełnię Księżyca obserwowaną w ciągu roku. Wiele z nich ma swoje korzenie w kulturze indiańskiej. Jak podaje Almanach Farmera, w tym okresie bobry zaczynają chować się w swoich żeremiach, zgromadziwszy wystarczające zapasy żywności na nadchodzącą długą zimę. W czasach handlu futrami w Ameryce Północnej był to również sezon na odławianie bobrów dla ich grubych skór.
Alternatywne nazwy to m.in. Ciemny Księżyc, Zimny Księżyc, czy Szronowa Pełnia – ich etymologia nie wymaga dalszego wyjaśnienia.
Zobacz też:
Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?
Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?
Z pozoru prosta zagadka matematyczna. Rozwiążą ją tylko najbystrzejsi